Syn.: Chuncoa glabra Buch.-Ham. ex Wall., Myrobalanus cuneata (Roth) Kuntze, Pentaptera angustifolia Roxb., Pentaptera arjuna Roxb. ex DC., Pentaptera glabra Roxb., Pentaptera obovata DC., Terminalia berryi Wight et Arn., Terminalia arjuna (Roxb. ex DC.) Wight et Arn., Terminalia glabra Wight et Arn., Terminalia ovalifolia Rottl. ex C. B. Clarke, Terminalia psidiifolia Delile, Terminalia urjan Royle
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Terminalia cuneata

Rozšíření: Pochází z Indie, kde roste od úpatí Himálaje až po jižní cíp poloostrova, také se vyskytuje na Srí Lance. Dost často se také vysazuje a pěstuje, zejména jako stínomilná dřevina.

Ekologie: Součást suchých opadavých tropických lesů, často na březích vodních toků nebo ve vyschlých řečištích. Lokality vystupují až do nadmořské výšky 1400 m.

Terminalia cuneata

Popis: Opadavý strom 6–15(–30) m vysoký; statnější stromy mají často na bázi kmene kořenové náběhy; borka je zelenavá nebo šedobílá; větvičky jsou konci převislé. Listy jsou obvykle téměř vstřícné; řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý; čepel je podlouhlá, 7–18(–25) cm dlouhá a 4–6 cm široká, na líci lysá nebo olysalá, na rubu pýřitá, na bázi zaokrouhlená až mělce srdčitá, celokrajná, někdy v horní polovině drobně vroubkovaná nebo pilovitá, na vrcholu zaokrouhlená až tupě špičatá. Květenství jsou úžlabní nebo koncové latovitě uspořádané klasy 3–6 cm dlouhé; listence jsou drobné, čárkovitě kopinaté, opadavé; květy jsou přisedlé, žlutobílé; češule je široce zvonkovitá, 4–5 mm dlouhá; kalich je zvonkovitý, 0,5–2 mm dlouhý, s opadavými cípy; koruna chybí; tyčinek je 10, daleko vyniklých; semeník je jednopouzdrý. Plodem je vejcovitá až elipsoidní peckovice 3–4(–6) cm dlouhá a 2–3 cm široká, s 5 výraznými křídlovitými žebry s kupředu směřujícími zahnutými rýžkami.

Využití: Patří mezi prostředky tradiční ájurvédské medicíny: pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, oceňuje se kladný vliv na srdeční sval a choroby s ním spojené. Prášek z borky je močopudný a používá se i při léčbě astmatu; obsahuje glykosidy, flavonoidy a další látky. Odedávna se pěstuje pro okrasu i kvůli léčivým vlastnostem.

Poznámka: Někteří badatelé rozlišují taxon Terminalia arjuna jako samostatný druh.

Terminalia cuneataTerminalia cuneata
Terminalia cuneata

Fotografováno dne 18. 1. 2019 (Indie, Telangána, Hajdarabád, Kasu Brahmananda Reddy National Park).