TETRAGONIA TRIGYNA Banks et Sol. ex Hook. f. – čtyřboč / štvorbôčik

Syn.: Tetragonia implexicoma var. chathamica F. Muell.
Česká jména: čtyřboč (Presl 1846, Dostál 1950, Mareček 2001, Kubát 2002)
Slovenská jména: štvorbôčik (Dostál 1950)
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité

Tetragonia trigyna

Rozšíření: Druh Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech souostroví, na Chathamských ostrovech, také na ostrově Norfolk a na Ostrově lorda Howa. V Austrálii a na Tasmánii se objevuje podobný druh Tetragonia implexicoma.

Ekologie: Roste v pobřežních oblastech na písečných a oblázkových plážích, na útesech, v křovinách a pobřežních lesích, někdy i ve vnitrozemí až po horské polohy, na vápencových nebo pískovcových výchozech v lesích a na zemědělské půdě.

Tetragonia trigyna

Popis: Vytrvalá poléhavá, anebo i popínavá bylina až polokeř s lodyhou až 300 cm dlouhou, načervenalou a pokrytou drobnými papilami. Listy jsou střídavé, řapíky 0,3–1,5 cm dlouhé, čepele kosníkovité, kosočtverečné až kopinaté, 1,5–6 × 0,8–4 cm, dužnaté, na povrchu drobně papilnaté, zelené až šedozelené, často načervenalé, na rubu světlejší. Květy většinou jednotlivé (někdy po 2), úžlabní, stopkaté, 4četné, o průměru 5–7 mm, světle žluté, vonné. Plody téměř kulovité, 5–8 mm dlouhé, dužnaté, s drobnými papilami na povrchu, růžové až tmavě červené, ve zralosti až černé.

Záměny: Podobná je čtyřboč rozložitá (Tetragonia tetragonioides – tzv. „novozélandský špenát“, pěstuje se často i v kultuře), která má listy trojúhelníkového tvaru a plody s rohovitými výrůstky.

Využití: Listy a mladé výhonky byly konzumovány vařené, podobně jako špenát. Z plodů se získávalo červené barvivo. Pěstovaný také jako půdopokryvná rostlina.

Tetragonia trigyna
Tetragonia trigyna
Tetragonia trigyna

Fotografováno dne 5. 12. 2012 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Nugget Point).