Syn.: Lotus maritimus L., Tetragonolobus scandalida Scop., Tetragonolobus siliquosus (L.) Roth, Tetragonolobus prostratus Moench
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Tetragonolobus maritimus

Tetragonolobus maritimus

Rozšíření: Střední a jihovýchodní Evropa, na sever areál zasahuje do středního Německa, jižní Skandinávie, Polska a na západní Ukrajinu, objevuje se i v severozápadní Africe, Malé Asii, na Krymu a Kavkazu. U nás se vyskytuje roztroušeně v teplejších oblastech, především na jižní Moravě a v Polabí.
Ekologie: Roste na vlhkých, vysychavých i suchých, někdy i zasolených loukách, pastvinách a na okrajích cest, v pásmu od nížin do pahorkatin, vzácně i v podhůří. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–40 cm vysoká, lodyha poléhavá nebo vystoupavá, od báze větvená, listy řapíkaté, 3četné, lístky vejčité, palisty podlouhlé, delší než řapík. Květy jednotlivé, vzácně i po dvou, na dlouhých stopkách, kalich trubkovitý, koruna žlutá, pavéza jemně hnědě proužkovaná. Plodem je lusk.
Ohrožení a ochrana: Ledenec přímořský je zařazen k ohroženým druhům naší květeny (C3), na Slovensku je z hlediska ohrožení hodnocen jako druh potenciálně ohrožený (NT).
Tetragonolobus maritimusTetragonolobus maritimus
Tetragonolobus maritimus
Tetragonolobus maritimus
Fotografováno ve dnech 29. 5. 2005 (Ladislav Hoskovec: Dunajovické kopce) a 25. 6. 2010 (Naděžda Gutzerová: v Podvrdech).