Syn.: Tetramolopium humile f. laxa Skottsb., Tetramolopium humile var. skottsbergii Sherff, Tetramolopium humile var. sublaeve Sherff
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Tetramolopium humile subsp. haleakalae
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů. Vyskytuje se zde ve dvou poddruzích: na ostrově Hawaii v alpinské zóně na svazích a sedlech Mauna Kea, Mauna Loa a Hualalai roste nominátní poddruh T. humile subsp. humile, na ostrově Maui na svazích a v kráteru Haleakaly roste T. humile subsp. haleakalae (na našich fotografiích).
Ekologie: Roste na mírně vlhkých stanovištích se zapojenou vegetací na dolní hranici výskytu až po suché chudé kamenité svahy a štěrbiny ve skalách na horní hranici, v nadmořských výškách od 1900 až do 3300 m. Pionýrská rostlina ve vyšších nadmořských výškách, obsazuje i narušovaná místa.
Tetramolopium humile subsp. haleakalae
Popis: Vytrvalý keřík, 8–20 cm vysoký, větvený u báze. Listy jsou řapíkaté, 1–2,5 cm dlouhé, čepel je 5–12 mm dlouhá a 1–3 mm široká, čárkovitě obkopinatá nebo kopisťovitá, na vrcholu tupá, hustě žláznatě chlupatá, okraj celistvý. Květy jednotlivé nebo v chocholičnaté latě, s 5–7 úbory, listeny jsou čárkovité, zákrov je válcovitý, 7–9 mm dlouhý, zákrovní listeny v počtu 24–45, čárkovité nebo čárkovitě kopinaté, zašpičatělé, hustě žláznaté, u T. h. subsp. humile rozptýleně štětinaté, vnitřní zákrovní listeny často s purpurovou špičkou, jazykových květů 20–30 v barvě bílé, narůžovělé nebo levandulové, ligula asi 3 mm, trubkovité květy v počtu 7–24 asi 7 mm dlouhé, v barvě růžové, kaštanové, zřídka žluté, trubka 3 mm. Nažky jsou vřetenovitě válcovité, dlouhé asi 4 mm, hustě žláznaté a štětinaté, chmýr asi 7 mm dlouhý.
Tetramolopium humile subsp. haleakalae
Tetramolopium humile subsp. haleakalae
Tetramolopium humile subsp. haleakalaeTetramolopium humile subsp. haleakalae
Fotografováno dne 4. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Maui, NP Halaekala).