TETRAPANAX PAPYRIFER (Hook.) K. Koch

Syn.: Aralia mairei H. Lév., Aralia papyrifera Hook., Didymopanax papyrifer (Hook.) K. Koch, Didymopanax papyriferus (Hook.) K. Koch, Echinopanax papyriferus (Hook.) Kuntze, Fatsia papyrifera (Hook.) Miq. ex Witte, Fatsia papyrifera (Hook.) Benth. et Hook. f. ex F. B. Forbes et Hemsl., Panax papyrifer (Hook.) F. Muell.
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Tetrapanax papyrifer

Rozšíření: Pochází z Číny, kde roste od jihozápadního S-čchuanu až po východní pobřeží, zasahuje i na Tchaj-wan. Jediný druh rodu.

Ekologie: V domovině je součást křovinaté vegetace. Lokality se nacházejí v nadmořské výšce 100–2800 m.

Tetrapanax papyrifer

Popis: Keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 3–7 m; kmínek dorůstá až 9 cm v průměru, stejně jako rub listů je pokrytý bělavými nebo hnědavými hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé, dlanitodílné, v obrysu široce vejčité, 50–75 cm široké, na líci lysé, laloků je 7–12, celokrajné nebo oddáleně zubaté, na vrcholu špičaté; řapík je oblý, lysý, až 50 cm dlouhý; palisty jsou šídlovité, 7–8 cm dlouhé. Květenství je koncová lata složená ze stopkatých kulovitých okolíků, celé je hustě plstnaté; květy jsou drobné, 4(–5)četné; kalich je nezřetelný; korunní lístky jsou asi 2 mm dlouhé, bělavé; tyčinky jsou v jednom kruhu; gyneceum srůstá z 2 plodolistů, semeník je spodní, blizny jsou 2. Plody jsou kulovité, poněkud smáčknuté peckovice až 4 mm v průměru, ve zralosti jsou tmavočervené.

Využití: V Číně je součástí tradičních léčitelských postupů v urologii, při léčbě otoků a jako prostředek podporující laktaci. Nařezaná dřeň z kmínků se slisovávala a používala jako materiál na psaní pod označením rýžový papír. Rostliny mají rovněž okrasný význam a pěstují se porůznu v subtropech a tropech celého světa.

Tetrapanax papyrifer
Tetrapanax papyrifer
Tetrapanax papyrifer

Fotografováno dne 9. 9. 2009 (Réunion, Hell Bourg).