Syn.: Selago aggregata Rolfe, Selago wilmsii Rolfe
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Tetraselago wilmsii

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se na severovýchodě Jihoafrické republiky (v provinciích Gauteng, Limpopo a Mpumalanga) a ve Svazijsku.

Ekologie: Roste v travnatých porostech, na kamenitých i skalnatých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2000 m.

Tetraselago wilmsii

Popis: Trsnatá vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–65 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, jemně chlupatou. Listy vyrůstají na lodyze ve svazečcích, jsou přisedlé, kopinaté, 7,5–20 mm dlouhé, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, chocholičnaté, bohaté, 45–65 mm široké; listeny jsou kopinaté; kalich je zvonkovitý, úzký, lysý, 5cípý, jeho cípy dosahují sotva poloviny délky korunní trubky, ta je asi 6 mm dlouhá, modrá, její cípy jsou nestejně dlouhé, dosahují asi čtvrtiny délky trubky; tyčinky jsou 4. Plodem je tobolka.

Poznámka: K rodu Tetraselago jsou v současnosti řazeny čtyři druhy, všechny se vyskytují ve východní části Jihoafrické republiky a Svazijsku. Patří do příbuzenstva druhově početného a převážně jihoafrického rodu Selago.

Tetraselago wilmsii
Tetraselago wilmsii
Tetraselago wilmsii
Tetraselago wilmsii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 9. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).