Syn.: Teucrium paulayanum O. Schwartz
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Teucrium nummularifolium
Rozšíření: Endemit nevelkého území na jihovýchodě Arabského poloostrova, roste v jižním Ománu (Dhofar) a přesahuje i do sousední jemenské provincie Mahra.
Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci na mělkých kamenitých půdách na vápencovém substrátu, v místech alespoň částečně ovlivněných monzunovými srážkami. Vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.
Teucrium nummularifolium
Popis: Nízká vytrvalá trsnatá bylina nebo polokeřík, dorůstá výšky až 30 cm. Listy jsou vstřícné, obvejčité až kopisťovité, 6–8,5 mm dlouhé, šedozelené, na bázi klínovitě zúžené, jemně pilovité, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství jsou husté lichopřesleny na koncích větviček; listeny jsou čárkovité, odstále chlupaté; kalich je zvonkovitý, asi 4 mm dlouhý, cípy jsou nestejné, čárkovité, odstále chlupaté; koruna je pyskatá, fialová, horní pysk je zakrnělý, dolní je protažený, trojlaločný; tyčinky jsou 4; gyneceum srůstá z 2 plodolistů. Plody jsou čtveřice tvrdek.
Teucrium nummularifolium
Teucrium nummularifolium
Teucrium nummularifolium
Teucrium nummularifolium
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 24. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Shaat, Ajdarawt a Wádí Darbat).