THALICTRUM AQUILEGIIFOLIUM L. – žluťucha orlíčkolistá / žltuška orlíčkolistá

Syn.: Thalictrum cornuti L., Thalictrum confertum Moench, Thalictrum atropurpureum Jacq., Thalictrum niveum Baumg., Thalictrum pauciflorum Schur, Thalictrum laxiflorum Schur, Tripterium aquilegifolium (L.) Bercht. et J. Presl, Ruprechtia aquilegifolia (L.) Opiz
Česká jména: žluťuha orličkolistá (Presl 1819), ruprechtka orličkolistá (Opiz 1852), žluťucha orlíčkolistá (Sloboda 1852), žlutucha orlíčkolistá (Čelakovský 1879), žluťucha orlíčkolistá (Polívka 1912, Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Thalictrum aquilegiifolium

Rozšíření: Evropa – od Pyrenejí, Itálie a Balkánského poloostrova přes jižní Švédsko až po střední Povolží. U nás se vyskytuje po celém území, hojně v horách, v teplých oblastech vzácněji.

Ekologie: Roste ve smíšených a listnatých lesích, v lužních lesích a pobřežních křovinách, na vlhkých a humózních půdách, v jižní Evropě zasahuje až do nadmořské výšky 2 500 m.

Popis: Vytrvalá bylina, 40–100 cm vysoká, lodyha přímá, jednoduchá, dolní lodyžní listy řapíkaté, 2–3krát trojeně zpeřené, horní lodyžní listy téměř přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, lístečky okrouhlé nebo obvejčité, vpředu 3zubé až 3–5laločné, lysé. Květy ve vrcholové latě, bledě zelené nebo fialové okvětní lístky záhy opadavé, 30–60 tyčinek, které jsou přímé, nitky tyčinek kyjovitě ztloustlé. Plodem je dlouze stopkatá nažka. Druh je poměrně variabilní, rozdíly se projevují v barvě lodyhy i nitek tyčinek a velikosti lístečků.

Ohrožení a ochrana: U nás je žluťucha orlíčkolistá poměrně hojná, v Maďarsku, Švýcarsku a Itálii patří k zákonem chráněným druhům.

Využití: Občas se pěstuje v zahradách jako okrasná rostlina, v minulosti se používala k barvení vlny a látek.

Thalictrum aquilegiifolium
Thalictrum aquilegiifolium
Thalictrum aquilegiifolium

Fotografováno dne 15. 6. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).