Syn.: Leucocoma lunellii (Greene) Lunell, Leucocoma thyrsoidea (Greene) Lunell, Thalictrum campestre Greene, Thalictrum lunellii Greene, Thalictrum thyrsoideum Greene
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Thalictrum venulosum
Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se v oblasti od Yukonu a Severozápadních teritorií přes skoro celou Kanadu (kromě provincií Newfoundland a Nova Scotia) až po americké státy Washington, Oregon, Montana, Wyoming, Utah, Colorado a obě Dakoty, jihovýchodní hranici areálu tvoří michiganské okolí Velkých jezer, okrajově zasahuje až do Nové Anglie, nejjižněji sestupuje po sever státu New Mexico.
Ekologie: Roste ve smíšených lesích, ve vlhké prérii, v nadmořských výškách od 600 až po 3700 m. Kvete v červnu a červenci.
Popis: Vytrvalá, dvoudomá bylina, 15–90 cm vysoká. Přízemní listy jsou 3–4krát dělené do 3 lístků, každý je 3–6laločný, krátce řapíkatý, 5–20 mm dlouhý, světle modrozelený, nápadně žilkovaný; lodyžní listy jsou střídavé, v počtu 1–3. Květenství je úzce latnaté, mnohokvěté; samčí květy jsou 6–10 mm dlouhé, okvětních lístků je 4–5, jsou kopinaté, šedozelené až červeně naběhlé, záhy opadavé; tyčinek 7–30, prašníky žluté až červenohnědé, 3 mm dlouhé; samičí květy jsou 6–8 mm dlouhé, okvětních lístků je 4–5, jsou šedozelené, opadavé, pestíků 5–17, jsou zelené až načervenalé. Plodem je nažka, 3–6,5 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: V americkém státě Maine zřejmě vyhynulý, ve státě New York ohrožený.
Thalictrum venulosum
Thalictrum venulosum
Thalictrum venulosumThalictrum venulosum
Fotografováno v červnu 2014 (Kanada, Alberta, Calgary, Chaparral Area).