THAMNOCALAMUS TESSELLATUS (Nees) Soderstr. et R. P. Ellis

Syn.: Arundinaria tessellata (Nees) Munro, Bergbambos tessellata (Nees) Stapleton, Nastus tessellatus Nees
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Thamnocalamus tessellatus

Rozšíření: Endemit nevelkého území v jižní Africe (především v Dračích horách), roste v Lesothu a jihoafrických provinciích Free State, KwaZulu-Natal a Eastern Cape. Údaje z Madagaskaru jsou zřejmě mylné, byl však údajně zavlečen na Azorské ostrovy. Další druhy rodu rostou v podhůří Himálaje v Indii, Nepálu a Číně.

Ekologie: Roste na vlhkých svazích, zejména v chráněných roklinách, v nadmořské výšce 1600–2700 m. Jediný bambus v území.

Thamnocalamus tessellatus

Popis: Monokarpický bambus s výběžky, dorůstá výšky 1–5 m; oddenky jsou sympodiální, dřevnaté, stébla jsou až 2 cm v průměru, v horní části větvená. Listová čepel je čárkovitě kopinatá, 5–15 cm dlouhá a 0,8–1,5 cm široká, s výraznými příčnými žilkami (anastomózami), špičatá, na vrcholu s tuhou špičkou; jazýček je třásnitý. Květenství je latovité, složené z hroznů nesoucích 3–5 klásků podepřených listeny; klásky jsou vejcovité, 1,6–1,8 cm dlouhé, jen lehce stlačené, obvykle vícekvěté, plevy jsou téměř stejné, 1–1,5 cm dlouhé, dolní je špičatá, horní hrotitá, pluchy jsou poněkud kratší než plevy, osinaté nebo bezosinné, plenky jsou 3, blizny jsou 3. Plody jsou obilky.

Poznámka: Patří do skupiny bambusů se specifickým životním cyklem. Jde o dlouhověké monokarpické rostliny: mnoho let rostou sterilní, pak současně rozkvétají populace ve velmi rozsáhlé oblasti; po odkvětu rostliny hynou (celé porosty zkolabují) a musí se znovu obnovit ze semen. U tohoto druhu trvá perioda mezi kvetením asi 45 let.

Thamnocalamus tessellatus
Thamnocalamus tessellatus
Thamnocalamus tessellatus
Thamnocalamus tessellatus
Thamnocalamus tessellatus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 9. 2018 (Lesotho, pohoří Maloti, Ts’ehlanyane National Park).