Syn.: Thamnochortus argenteus Pillans
Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Thamnochortus cinereus
Rozšíření: Areál se rozkládá ve východní části provincii Western Cape v Jihoafrické republice, v horských skupinách Langeberg (na východ od městečka Swellendam), Swartberg, Outeniqua a Tsitsikamma Mts., zasahuje až do provincie Eastern Cape k městu Port Elizabeth.
Ekologie: Roste převážně ve formaci fynbos na návětrných svazích na propustných písčitých půdách na pískovcích, ale i podél potoků, občas i v polostínu pod stromovými formacemi v potočních nivách, vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m. Není tolerantní vůči mrazu. Kvete na podzim a v časném jaře, semena dozrávají později na jaře a šíří je vítr. Po požáru dobře regeneruje od báze.
Thamnochortus cinereus
Popis: Vytrvalá statná trsnatá dvoudomá trávovitá bylina, dorůstá výšky 0,8–4 m; občas tvoří plazivé výběžky; stonky mají 1,5–5 mm v průměru, jsou stříbrošedé, hedvábitě chlupaté, fertilní jsou v nodech větvené. Listy jsou pochvovité, v mládí těsně přitisklé, nezelené, brzy opadavé, šedohnědé, chrupavčité, na okraji blanitě lemované, na vrcholu špičaté, s vrcholovým hrotem 1–1,5 cm dlouhým. Samčí rostliny tvoří 10–35 cm dlouhou latu, složenou z 20–100 klásků; toulce jsou vytrvalé, kratší než klásky; klásky jsou na tenkých nicích stopkách, zploštěle válcovité, 1,4–3,5 cm dlouhé a 5–8 mm široké, s 24–52 květy; plevy jsou 7–10 mm dlouhé, kopinaté, špičaté; okvětí je 3–3,5 mm dlouhé; pistillodium chybí. Samičí květenství tvoří 10–30 cm dlouhý hrozen 6–50 stopkatých klásků, podpírají je toulce delší než klásky, které je však nezakrývají; klásky jsou elipsoidní, 2–4 cm dlouhé, s 20–45 květy, bez sterilních plev; plevy jsou 9–20 mm dlouhé, podlouhlé až vejčité, špičaté nebo zašpičatělé; okvětí je 3,5–5 mm dlouhé, nestejné; staminodia chybí; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizna jediná, péřitá. Plody jsou 1,7–2,2 mm dlouhé nažky, masíčko chybí.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) mu náleží místo mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Thamnochortus cinereusThamnochortus cinereus
Thamnochortus cinereus
Thamnochortus cinereus
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).