Syn.: Auricularia caryophyllea (Schaeff.) Bull., Auricularia caryophyllea (Schaeff.) Bull. var. caryophyllea, Craterella caryophylea (Dicks.) Gray, Helvella caryophyllea (Schaeff.) Dicks., Helvella caryophyllea (Schaeff.), Merulius caryophylleus (Schaeff.) With., Phylacteria caryophyllea (Schaeff.) Pat., Scyphopilus caryophylleus (Schaeff.) P. Karst
Čeleď: Thelephoraceae Chevall. – plesňákovité
Thelephora caryophyllea
Rozšíření: Je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Roste v květnu až listopadu v jehličnatých lesích, na písčité půdě. Vyrůstá vzácně, na některých místech může být hojný.
Thelephora caryophyllea
Popis: Klobouk má nálevkovitý tvar s tenkým zubatým okrajem, o průměru 1,5–5 cm, někdy je složený z několika lopatkovitých částí, uvnitř může mít sekundární, zpravidla menší rozetu nebo její části vytvářející podobu karafiátu. Povrch klobouku je hrubý, radiálně vláknitý, vrásčitý, má šedohnědou, hnědou až purpurově hnědou barvu, okraj je světlejší až bělavý. Rouško je hladké, zbarvené světlejšími odstíny okrově fialové. Třeň je centrální, do 2 cm dlouhý, tenký, okrově hnědý, s plstnatým povrchem. Dužnina je tenká, kožovitá, pružná, bez výrazné vůně i chuti. Výtrusný prach je hnědý, výtrusy světle hnědé, 5–9 × 5–7,5 µm velké.
Thelephora caryophyllea
Záměny: Plesňák zemní (Thelephora terrestris) tvoří vějířovité nebo i růžicovité plodnice bez třeně.
Využití: Je nejedlý.
Ohrožení a ochrana: Druh je v Červené knize hub (makromycetů) ČR zařazen do kategorie CR (kriticky ohrožený).
Thelephora caryophyllea
Thelephora caryophyllea
Fotografováno dne 4. 9. 2010 (u Rakovníka).