Syn.: Cynocrambe cynocrambe (L.) Huth, nom. inval., Cynocrambe dioscoridis Bubani, Cynocrambe prostrata Gaertn., Theligonum alsinoideum Lam., Theligonum dalmaticum Gand., Theligonum parvum Gand.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité; Theligonaceae Dum.
Theligonum cynocrambe
Rozšíření: Druh má poměrně rozsáhlý areál od Kanárských ostrovů, severní Afriky a Portugalska až po jižní část Balkánského poloostrova, dále na Krymu, v Malé Asii, zasahuje až do Izraele a Jordánska, na východ až do Íránu.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté, ale i otevřené úhory, zídky a kamenné snosy, někdy i světlé lesní porosty.
Theligonum cynocrambe
Popis: Jednoletá, poněkud dužnatá bylina s křehkými, nasivělými, poléhavými nebo plazivými lodyhami vysokými 2–15 cm, při rozemnutí nepříjemně páchne. Listy jsou krátce řapíkaté, dolní jsou vstřícné, horní často střídavé; čepel je vejčitá, 1,2–1,5 cm dlouhá a 1–1,2 cm široká, celokrajná, tupě špičatá; na bázi řapíku jsou drobné blanité palisty. Květy jsou nenápadné, jednopohlavné, vyrůstají v paždí listů; samčí jsou obvykle v párech v úžlabí horních listů, mají dvoudílné kalichovité okvětí, najdeme v nich 7–20 tyčinek, pistillodium chybí; samičí bývají ve zkrácených vidlanech v paždí dolních listů, jejich okvětí je spíše korunovité, jednoplodolistové gyneceum má spodní semeník. Plodem je asi 2 mm velká vejcovitá peckovička.
Poznámka: Postavení rodu Theligonum bylo dlouhá léta diskutováno – tato morfologicky izolovaná skupina 4 druhů, z nichž jeden roste ve Středozemí a další tři ve východní Asii, byla často klasifikována jako samostatná čeleď, o níž se spekulovalo, že je příbuzná čeledi Aizoaceae či Caryophyllaceae. Definitivní přiřazení rodu do čeledi Rubiaceae bylo potvrzeno teprve molekulárními metodami.
Theligonum cynocrambe
Theligonum cynocrambe
Theligonum cynocrambe
Theligonum cynocrambe
Fotografováno dne 17. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Villanova Monteleone).