Syn.: Stanleyella wrightii (A. Gray) Rydberg, Thelypodium wrightii subsp. oklahomensis Al-Shehbaz
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Thelypodium wrightii
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě USA (Oklahoma, Colorado, New Mexico, Texas, Arizona, Nevada, Utah) a v Mexiku (Baja Norte, Coahuila, Hidalgo, Mexico).
Ekologie: Roste na skalnatých stinných svazích, v kaňonech, skalních štěrbinách, na březích vodních toků; v dubových lesích a světlých lesích s převahou borovice a jalovce, v nadmořské výšce od 1200 do 2300 m. Kvete v červnu až říjnu.
Thelypodium wrightii
Popis: Dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina, dorůstá výšky až 180 cm. Lodyhy jsou přímé, větvené, lysé. Listy jsou střídavé, řapíkaté; bazální a dolní lodyžní listy mají čepele v obrysu kopinaté až obkopinaté, 3,5–8,5 cm dlouhé, okraje zpeřeně laločnaté; laloky jsou celokrajné nebo zubaté; lodyžní listy jsou řapíkaté, čepele kopinaté až čárkovitě kopinaté, celokrajné nebo zubaté, vzácně laločnaté. Květenstvím jsou terminální hrozny, stopky jsou asi 1 cm dlouhé, květy čtyřčetné, obvykle bílé, vzácně levandulové; kališní lístky jsou volné, rozestálé, podlouhlé až čárkovité, 4–6 mm dlouhé; korunní lístky čárkovité nebo podlouhlé, 4–7,5 mm dlouhé; tyčinek je 6, z toho 2 kratší. Plody jsou tenké přímé nebo mírně zahnuté šešule, 3,8–7,4(–9) cm dlouhé a 1–1,2 mm široké, zaškrcované kolem semen, semena jsou asi 1 mm dlouhá.
Thelypodium wrightii
Thelypodium wrightii
Thelypodium wrightii
Thelypodium wrightii
Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon, Bright Angel Trail).