Syn.: Aspidium molle Sw., Aspidium violascens Link, Christella dentata (Forssk.) Holttum, Dryopteris dentata (Forssk.) C. Chr., Dryopteris mollis (Sw.) Hieron., Dryopteris mollis (Fée) Maxon, Dryopteris reducta (Small) M. Broun, Hemestheum molle (Sw.) Gand., Nephrodium dentatum (Forssk.) Kümmerle, Nephrodium molle (Sw.) R. Br., Nephrodium violascens (Link) Fée, Polypodium dentatum Forssk., Polypodium molle Jacq., Polypodium molle Schreb., Polypodium parasiticum L., Polystichum molle (Sw.) Gaudich., Thelypteris dentata var. violascens (Link) C. F. Reed, Thelypteris reducta Small
Čeleď: Thelypteridaceae Pic. Serm. – kapradiníkovité
Thelypteris dentata
Rozšíření: Subtropická až tropická kapradina: roste v celé subsaharské Africe, v jižní a jihovýchodní Asii, v Austrálii i na mnoha ostrovech Oceánie. Zasahuje i do Makaronésie na Azorské, Kanárské a Kapverdské ostrovy. Výskyt v Americe je druhotný: roste zde od jižních oblastí USA až do Argentiny, včetně ostrovů v Karibiku.
Ekologie: Terestrická kapradina rostoucí na vlhkých místech kolem potůčků, ale i např. ve vlhkých zářezech cest. Snáší plné oslunění i polostín; často vytváří drobnější klonální porosty.
Thelypteris dentata
Popis: Vytrvalá stálezelená bylina s oddenkem pokrytým kopinatými rezavými plevinami. Listy vyrůstají v růžici, jsou dvakrát zpeřené, v obrysu kopinaté, až 1 m dlouhé a 45 cm široké, svěže zelené; úkrojky posledního řádu jsou podlouhlé, někdy až srpovité, až 13 mm dlouhé a 4,5 mm široké, s víceméně rovnoběžnými stranami, na vrcholu zaokrouhlené až uťaté; kupky výtrusnic leží na žilkách úkrojků, jsou okrouhlé; ostěry jsou ledvinité.
Thelypteris dentataThelypteris dentata
Thelypteris dentata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Corda).