Syn.: Bubroma grandiflorum Willd. ex Spreng., Guazuma grandiflora (Willd. ex Spreng.) G. Don, Theobroma macrantha Bernoulli
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité; Sterculiaceae Vent. – lejnicovité
Theobroma grandiflorum
Rozšíření: Americký tropický druh. Jádro areálu leží v Amazonii v Brazílii, Bolívii, Peru, Ekvádoru, Kolumbii a Venezuele.
Ekologie: Průvodce nížinného tropického deštného lesa, v němž je součástí podúrovně; bývá přimíšen do formací várzea a igapó.
Theobroma grandiflorum
Popis: Stálezelený strom vysoký 8–15(–20) m; letorosty jsou v mládí rezavě vlnaté, později olysávají; borka je šedá nebo hnědá, rozpraskaná až šupinovitá. Listy jsou střídavé, řapík je 0,5–1 cm dlouhý; čepel je obvejčitá až obkopinatá, 20–35 cm dlouhá a 6–11 cm široká, na líci lysá, na rubu mimo žilky s jemnými hvězdovitými chlupy, k bázi pozvolna zúžená, s vlastní bází zaokrouhlenou až mělce srdčitou, celokrajná nebo mělce chobotnatá, na vrcholu obvykle zaokrouhlená a zašpičatělá. Květenství jsou chudá, úžlabní, s 1–4 květy; květní stopky jsou asi 1,5 mm dlouhé, nesou přeslen 3 drobných listenů; kališní lístky (v počtu 3–5) jsou trojúhelníkovité, na bázi krátce srostlé, asi 1,4 cm dlouhé a 6–8 mm široké, světlé, tence rezavě chlupaté; korunní lístky mají téměř okrouhlou, 6–7 mm dlouhou bázi a asi 6 mm dlouhou obsrdčitou červenou až červenofialovou ligulu; tyčinek je 5, mají kratičkou silnou nitku a 3laločný prašník, staminodií je rovněž 5, nachových, kopinatých, asi 1 cm dlouhých a 2 mm širokých; semeník je téměř kulovitý, plstnatý. Plod je vejcovitý až kyjovitý, až 24 cm dlouhý a 12 cm široký, hladký, oplodí je tvrdé, hustě hnědě plstnaté, dužnina je bílá, šťavnatá a voňavá.
Využití: Podobně jako Theobroma cacao obsahuje kofein i theobromin, ale v menším množství; dužnina se konzumuje za syrova jako chutné ovoce. Ze semen se získává máslo, které má nízkou teplotu tání.
Theobroma grandiflorum
Theobroma grandiflorum
Theobroma grandiflorum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 1. 2016 (Brazílie, Amazonas, Rio Juma).