Syn.: Thilachium laburnoides Baker
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité

Thilachium sumangui
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, jeho areál pokrývá většinu území ostrova, nezasahuje jen do jeho nejsušší jihozápadní části.
Ekologie: Roste v polosuchých lesích a xerofilním buši, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od září do října.
Thilachium sumangui
Popis: Stálezelený keř až 200 cm vysoký, anebo opíravá liána, s borkou šedohnědou, pokrytou lenticelami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, většinou 3četné, ale někdy i jednotlivé, eliptické, 2,5–4 cm dlouhé, prostřední lístek je většinou delší než lístky postranní, na bázi jsou klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, kožovité, lysé, lesklé. Květy vyrůstají po 6–8 v terminálních hlávkách, poupata jsou kulovitá až vejcovitá, špičatá, 6–7 mm dlouhá, otevírají se jakýmsi víčkem, které se odtrhává napříč poupětem, korunní lístky chybí, tyčinek je mnoho (přes 40), jejich nitky jsou až 25 mm dlouhé, rovné, odstálé, bělavé, pestík je na gynoforu stejně dlouhém nebo o málo kratším než tyčinky, blizna je přisedlá. Plodem je elipsoidní, ve střední části poněkud zúžená bobule.
Záměny: Zásadním rozlišovacím znakem jednotlivých druhů tohoto rodu je trojčetnost listů, řada z nich má totiž listy pouze jednotlivé. Podobný a poněkud vzácnější madagaskarský druh s trojčetnými listy Thilachium humbertii se odlišuje menším počtem květních tyčinek (má jich zhruba jen 15), jeho gynofor výrazně přesahuje tyčinky a plod je elipsoidní, ve střední části nezaškrcený. Další křovitý druh s trojčetnými listy Thilachium panduriforme má zase některé listy po stranách výrazně violovitě zúžené (panduriformní), jeho plod však zúžený rovněž není.
Poznámka: Rod Thilachium čítá asi 15 druhů, na Madagaskaru se jich vyskytuje osm (všechny jsou zde endemické), ostatní rostou v tropické východní Africe. Zde představovaný druh byl poprvé popsán v roce 1843 českým cestovatelem Václavem Bojerem, významným průzkumníkem madagaskarské flóry.
Thilachium sumangui
Thilachium sumangui
Thilachium sumangui
Thilachium sumangui
Thilachium sumangui

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).