Syn.: Crucifera coerulescens (J. Presl et C. Presl) E. H. L. Krause, Thlaspi alpestre (L.) L., nom. illeg., Thlaspi sylvestre Jordan, Thlaspi alpestre subsp. sylvestre (Jordan) Nyman, Thlaspi caerulescens J. Presl et C. Presl, Thlaspidium alpestre (L.) Bubani
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Thlaspi caerulescens

Rozšíření: Západní a střední Evropa, od Velké Británie po severní Balkán, zavlečený také do Skandinávie, u nás se objevuje především v horských oblastech a v říčních údolích, v některých oblastech však chybí (např. Šumava, panonská část Moravy).

Ekologie: Jedna z brzkých jarních rostlinek rozkvétajících na pastvinách, loukách, v zatravněných aluviích řek. Také se lokálně šíří podél komunikací a železničních tratí. Výskyt není na našem území pravidelný, většinou se vyskytuje roztroušeně, někde je velmi vzácný. Rostlina osidluje vlhké a živné, humózní, písčité i hlinité půdy.

Popis: Dvouletá nebo jednoletá bylina, modravě zelená lodyha vyrůstá z přízemní růžice listů, v níž jsou listy eliptické až kopisťovité. Lodyha dorůstající až 30 cm a porostlá několika kratšími úzkými listy nese výrazné květenství v podobě plného hroznu, a to v době od začátku dubna do května. Jednotlivé květy jsou složeny ze 2–3 korunních lístků a prašníky za rozkvětu žlutavými, později modrými až tmavě fialovými. Plodem jsou šešulky srdčitě klínovité.

Thlaspi caerulescensNoccaea caerulescens
Thlaspi caerulescensThlaspi caerulescens

Fotografováno dne 10. 4. 2004 (Česko, Čechy, Doupovské hory, Humnický vrch).