Syn.: Noccaea lutescens (Velen.) F. K. Mey., Noccaea ochroleuca (Boiss. et Heldr.) F. K. Mey., Thlaspi balcanicum Janka, Thlaspi balcanum Janka, Thlaspi heterochroum Boiss., Thlaspi lutescens Velen.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Thlaspi ochroleucum
Rozšíření: Areál se rozkládá na Balkánském poloostrově, kde na sever zasahuje nejdále do Bosny a Hercegoviny. Dále roste v západní části Malé Asie v Turecku.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou louky a křoviny nad horní hranicí lesa, v nadmořských výškách 1000–2200 m.
Thlaspi ochroleucum
Popis: Vytrvalá bylina, 10–18(–25) cm vysoká, s krátkými sterilními výběžky a několika přímými květonosnými lodyhami. Listy jsou střídavé, přízemní tvoří volnou růžici, jsou podlouhlé až kopisťovité, celokrajné nebo zubaté, lodyžní listy jsou objímavé, kopinaté, na bázi tupě ouškaté. Květenství je zkrácený kompaktní koncový hrozen, za plodu se prodlužuje; stopky za plodu dosahují 5–10 mm; kališní lístky jsou načervenalé, široce blanitě lemované; korunní lístky jsou 6–7 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké, bílé, při sušení žloutnou; tyčinek je 6; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou klínovitě obsrdčité šešulky asi 8 mm dlouhé a 6 mm široké, široce křídlaté, čnělka je 2–5 mm dlouhá, zřetelně přesahuje koncový výkroj; v každém pouzdře jsou 4 semena.
Thlaspi ochroleucum
Thlaspi ochroleucum
Thlaspi ochroleucum
Thlaspi ochroleucum
Thlaspi ochroleucum
Fotografováno ve dnech 9. a 11. 6. 2015 (Srbsko, Midjor a Kopaonik, Bele stene).