Syn.: Flemingia grandiflora Roxb. ex Rottler, Roxburghia rostrata Russell ex Nees, Thunbergia volubilis Pers.
Česká jména: šmatatka (Presl 1846), smatavka (Mareček 2001)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Thunbergia fragrans
Rozšíření: Pochází z oblasti jihovýchodní Asie, od jižní Indie a Sri Lanky přes Indočínu, jižní Čínu (provincie Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hainan, Sichuan, Yunnan) až po Tchaj-wan, Filipíny a Indonésii. Je zavlečen v mnoha tropických a subtropických regionech světa (Mikronesie, Fidži, Havajské ostrovy, Nová Kaledonie, Samoa, Tonga, Vanuatu, Střední Amerika, sever Jižní Ameriky).
Ekologie: Roste v křovinách ve vlhkých oblastech, v nadmořské výšce 800–2300 m. Obsazuje narušená stanoviště, roste na plantážích a podél cest. Šíří se semeny nebo fragmenty lodyh nebo kořenů, vodou nebo dopravními prostředky. Kvete od srpna do ledna.
Thunbergia fragrans
Popis: Vytrvalá ovíjivá liána. Lodyhy jsou téměř čtyřúhlé až zploštělé, mladé větévky rýhované, chlupaté a několik metrů dlouhé. Listy jsou vstřícné, řapík 0,5–4,5 cm dlouhý, chlupatý, čepel je kopinatá, vejčitá až široce vejčitá, někdy hrálovitá nebo trojúhelníkovitá, 3–14 cm dlouhá, 1,8–7 cm široká, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, na povrchu drobně pýřitá, vzácně lysá, celokrajná, nepravidelně zvlněná nebo s malými zuby, tmavě zelená na líci, na rubu světlejší. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou v paždí listů, mají v průměru 4–6 cm, koruna je trubkovitá, 2–3 cm dlouhá, bílá, řídce drobně pýřitá, s 5 obvejčitými laloky šikmo uspořádanými na vrcholu trubky a s pěti tyčinkami. Plody jsou téměř kulovité tobolky s terminálním zobánkem, až 2 cm dlouhé, se 4 semeny. Semena jsou černá, kulovitá, asi 5 mm široká.
Využití: Tento druh se pěstuje v teplých oblastech světa pro své atraktivní bílé květy.
Poznámka: Rod je pojmenován po švédském botaniku a cestovateli C. P. Thunbergovi (1743-1828),
Thunbergia fragrans
Thunbergia fragrans
Thunbergia fragrans
Fotografováno dne 9. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Kauai, Nou Nou Ridge).