THUNBERGIA MYSORENSIS (Wight) T. Anders. ex Bedd. – smatavka

Syn.: Hexacentris mysorensis Wight
Česká jména: šmatatka (Presl 1846), smatavka (Mareček 2001)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Thunbergia mysorensis

Rozšíření: Je původní v horách jižní Indie, pěstuje se v mnoha tropických oblastech celého světa.

Ekologie: Roste na plném slunci až v polostínu, vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a vysoké teploty.

Thunbergia mysorensis

Popis: Ovíjivá vytrvalá rostlina, výhony jsou až 10 m dlouhé. Listy jsou vstřícné, podlouhle eliptické, zašpičatělé, 7–15 cm dlouhé, 2,5–9 cm široké, s mírně zvlněným okrajem a se třemi silnými žilkami vycházejícími z báze čepele. Květy jsou uspořádány v postupně nakvétajících převislých hroznech dlouhých až 90 cm. Koruna je svisle podlouhlá, až 6 cm vysoká a 4 cm široká, zdola se rozevírá žlutá korunní trubka, která je na horní straně prodloužená, je lemovaná pěti korunními laloky ohnutými nazpět, jejich báze je žlutá a špičky tmavě červené až hnědočervené. V horní části korunní trubky jsou čtyři tyčinky a ohnutá čnělka. Kalich je obklopený listenci až 2,5 cm dlouhými, většinou tmavě červenými. Plody jsou kulovité, o průměru asi 1 cm, se zobánkem až 2 cm dlouhým.

Thunbergia mysorensisThunbergia mysorensis

Využití: Jeden z vyhledávaných druhů okrasných rostlin pěstovaných na pergolách v tropických a subtropických oblastech, často v kontejnerech a závěsných koších, v příhodných podmínkách kvete téměř po celý rok. Poškozuje ji už teplota +10 °C.

Poznámka: Květy jsou uzpůsobené na opylování ptáky, produkují velké množství nektaru. V Indii ptáci usedají na květenství, v amerických tropech opylují květy především kolibříci.
Rodové jméno odkazuje na švédského botanika C. P. Thunberga, druhové jméno mysorensis je odvozeno z jména města Mysore v jižní Indii.

Thunbergia mysorensis

Fotografováno dne 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains, Jardin d´Eden).