THYLACOSPERMUM CAESPITOSUM (Cambess.) Schischk.

Syn.: Arenaria rupifraga (Kar. et Kir.) Fenzl, Bryomorpha rupifraga Kar. et Kir., Periandra caespitosa Cambess., Thylacospermum rupifragum (Kar. et Kir.) Schrenk
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Thylacospermum caespitosum

Rozšíření: Velehorské oblasti Asie – Indie, Nepál, Střední Asie (Kyrgyzstán, Kazachstán), Čína (v provinciích Tibet, Xinjiang, Gansu, Qinghai a Sichuan).

Ekologie: Velehory, především sutě v okolí sněžné čáry, patří k nejvýše rostoucím vyšším rostlinám. V nižších polohách roste na nízce spásaných pastvinách a sutích. Vždy na plném slunci. Kvete v červnu a červenci.

Thylacospermum caespitosum

Popis: Nízké, na bázi dřevnatějící vytrvalé byliny, které vytvářejí pevné kompaktní pichlavé polštáře, které jsou pevně přitisklé k substrátu a mají průměr 20(–50) cm. Stonek se hustě větví, jednotlivé větve jsou velice krátké – rostlina dorůstá do výšky cca 5 cm. Listy jsou tuhé, vejčité, pichlavé, až 2 mm dlouhé. Květy jsou až 4 mm velké, nazelenalé, vykvétají po jednom na vrcholech stonků. Jsou většinou pětičetné, řídčeji čtyřčetné, rozlišené na kalich a korunu. Plodem je tobolka, semena jsou hnědá, ledvinovitá, asi 1,5 mm dlouhá.

Poznámky: Vykopané a usušené polštáře slouží jako nekvalitní palivo.

Thylacospermum caespitosum
Thylacospermum caespitosum
Thylacospermum caespitosum

Fotografováno na podzim 2005 (Čína, pohoří Ťan-šan, údolí Houxia u ledovce č. 1).