Syn.: Daphne tartonraira L., Daphne tomentosa Lam., Passerina tartonraira (L.) Schrad., Passerina tomentosa (Lam.) Wikstr., Stellera tartonraira (L.) Kuntze, Tartonia obovata Raf., Thymelaea tomentosa (Lam.) Endl.
Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité
Thymelaea tartonraira
Rozšíření: Druh má mediteránní areál, který se táhne od Maroka po Tunisko a od Španělska přes Francii, Itálii a Řecko do Turecka, z ostrovů se vyskytuje na Baleárách, Korsice, Sardinii, Sicílii, Maltě, Krétě a Kypru. V areálu se rozlišuje několik velmi podobných poddruhů, které se liší např. intenzitou odění; jejich taxonomická hodnota není všemi autory uznávána. Fotografované rostliny by měly odpovídat subspecii nominátní, která se vyskytuje především v centrální části Středozemí, od Maroka po Řecko.
Ekologie: Vyskytuje se na písčinách a na skalnatých svazích, uvádí se rozpětí nadmořských výšek 0–300 m; naše pozorování však pochází z hor v nadmořské výšce 1000–1200 m.
Thymelaea tartonraira
Popis: Nízký polokulovitý polokeř vysoký 20–100 cm; větvičky jsou tuhé, křivolaké, houževnaté, s vrásčitou borkou. Listy jsou střídavé, kopisťovité, 0,9–1,3 cm dlouhé a 5–7 mm široké, odstálé, oboustranně přitiskle šedě hedvábitě chlupaté. Květy vyrůstají ve svazečcích v úžlabí listů, jsou 4četné, podepřené malými listeny; okvětí (vlastně kalich) je žlutavé, okvětní trubka je asi 2 mm dlouhá, okvětní cípy jsou rovněž asi 2 mm dlouhé, trojúhelníkovité, špičaté; tyčinek je 8; semeník je svrchní, nese čnělku s hlavatou bliznou. Plody mají charakter nažky, zůstávají v suchém okvětí.
Ohrožení a ochrana: Ve Francii zákonem chráněný druh.
Poznámka: Druhy rodu Thymelaea se vyskytují v pruhu od Kanárských ostrovů po Střední Asii. Rod má centrum diverzity v jihozápadní Evropě, zejména na Pyrenejském poloostrově. Reprezentují jej rostliny, které mají převážně charakter malých keříků a velmi se podobají blízce příbuzným lýkovcům (Daphne). Poněkud odlišný je druh Thymelaea hirsuta, který má sukulentní listy a vzdáleně připomíná keřový rozchodník. Do střední Evropy zasahuje druh jediný, který je v rámci rodu morfologicky výjimečný: je bylinný, jednoletý a připomíná spíše vzpřímeně rostoucí rdesno ptačí (Polygonum aviculare) – Thymelaea passerina.
Thymelaea tartonraira
Thymelaea tartonraira
Fotografováno dne 16. 5. 2013 (Itálie, Sardinie: Supramonte, Oliena, Monte Corassi).