THYMUS CILIATOPUBESCENS (Halácsy) Halácsy – mateřídouška / dúška

Syn.: Thymus boissieri var. ciliatopubescens Halácsy, Thymus poliothrix Ronniger
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Thymus ciliatopubescens

Rozšíření: Balkánský druh, známý dosud jen ze severního Řecka a Severní Makedonie; velmi pravděpodobně roste i v Albánii.

Ekologie: Typický druh skalnatých a kamenitých svahů, velmi často nad horní hranicí lesa, obvykle provází vápence nebo hadce. Vyskytuje se v nadmořských výškách 1500–2900 m.

Thymus ciliatopubescens

Popis: Vytrvalý polokeřík s plazivými dřevnatějícími stonky, které obvykle tvoří polštářovité trsy; květonosné lodyhy jsou vystoupavé, 1–5 cm vysoké, velmi hustě olistěné. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité, 4–10 mm dlouhé a 0,3–0,8 mm široké, hustě kratičce pýřité, na okraji s řídkými dlouhými brvami, s výraznou střední žilkou a obvykle s podvinutým okrajem. Květenství tvoří strboulovitě shloučené lichopřesleny; dolní listeny jsou podobné listům, vyšší jsou eliptické až vejčité, 4–8 mm dlouhé, často fialové, hustě brvité; kalich je 3,5–5 mm dlouhý, nachový, chlupatý, horní zuby jsou úzce trojúhelníkovité, 1–1,5 mm dlouhé; koruna je pyskatá, 5–7 mm dlouhá, růžová až nachová; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plody jsou tvrdky.

Poznámka: Patří do příbuzenství balkánského druhu Thymus boissieri, s nímž byl donedávna spojován; jmenovaný druh se odlišuje téměř lysými listy bez krátkého sametového odění a roste v centrální a jižní části kontinentálního Řecka.

Thymus ciliatopubescens
Thymus ciliatopubescens
Thymus ciliatopubescens
Thymus ciliatopubescens

Fotografováno dne 20. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Galičica).