Syn.: Blondia trifoliata (L.) Rafin.
Česká jména: jinochlop (Presl 1846), mitrovnička trojlistá (Mareček 2001)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Tiarella trifoliata
Rozšíření: Druh severozápadu Severní Ameriky, jehož areál se táhne od jižního okraje Aljašky přes kanadskou Britskou Kolumbii až po střední část pobřežních oblastí Kalifornie. Obvykle se rozlišují tři variety.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, na stanovištích stinných, často se objevuje na březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1900 m. Kvete od května až do srpna.
Tiarella trifoliata
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–50(–70) cm dlouhou, žláznatě chlupatou. Listy jsou řapíkaté, přízemní velmi variabilní, jak jednoduché, srdčité, 3–12 cm dlouhé i široké, tak i 3četné, s lístky široce vejčitými, na okraji zubatými až laločnatými, lodyžní listy mohou být 3–4, jsou redukované. Květenství tvoří úzká lata s 15–70 květy, až 15 cm dlouhá; květní stopky jsou až 12 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, podepřené drobnými listeny; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, odstálé až zahnuté, 1–2 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, korunní lístky jsou čárkovité, 2–3 mm dlouhé, opadavé, nehetnaté; tyčinek je 10, jsou nestejné, 1,8–4 mm dlouhé. Plodem je tobolka až 9 mm dlouhá.
Tiarella trifoliata
Tiarella trifoliata
Tiarella trifoliata
Tiarella trifoliata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí Multnomah Falls).