Syn.: Melastoma grossa L. f., Purpurella grossa (L. f.) Triana, Tibouchina reticulata Cogn.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Tibouchina grossa
Rozšíření: Druh severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se především v podhorských a horských oblastech Kolumbie a Ekvádoru, proniká však i do příhraniční oblasti v západní Venezuele (stát Táchira) a patrně i na sever Peru.
Ekologie: Roste v horských lesích, zasahuje též do křovinaté vegetace subpárama a párama, objevuje se i v sekundární vegetaci, kolem cest a v blízkosti lidských sídel, v nadmořských výškách zhruba od 2800 až do 3600 m.
Tibouchina grossa
Popis: Keř až menší strom, 2–4(–6) m vysoký, bohatě větvený. Listy jsou krátce řapíkaté, vejčité, jen 2–4 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu tupé, vrásčité, s (3–)5 souběžnými žilkami, na líci štětinatě chlupaté, na rubu až plstnaté. Květenství je vrcholičnaté, několikakvěté; kalich je štětinatě chlupatý, kališní trubka je 6–7 mm dlouhá, cípy jsou kopinaté až trojúhelníkovité, i v době plodu vytrvávající; korunní lístky jsou obvejčité, 25–30 mm dlouhé, červené, na vnější straně chlupaté; tyčinek je 10, jsou nestejné, čnělka je až 35 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Poznámka: Neotropický rod Tibouchina je velmi početný, v současnosti je do něj započítáváno 234 akceptovaných druhů. Centrum druhové diverzity tohoto rodu leží v jižní Brazílii a v andské oblasti Bolívie a Peru, jeho celkový areál však zasahuje na jihu až do severní Argentiny, na severu pak až do Mexika a na Antily.
Tibouchina grossa
Tibouchina grossa
Tibouchina grossa
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).