Syn.: Lasiandra heteromalla (D. Don) Naudin, Melastoma heteromallum D. Don, Pleroma heteromalla (D. Don) D. Don
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Tibouchina heteromalla
Rozšíření: Pochází z centrálních a jihovýchodních oblastí Brazílie. V tropech je občas pěstována; ze Střední Ameriky je hlášeno zplaňování.
Ekologie: V domovině druh roste v křovinách na okrajích lesů; na druhotných lokalitách ve Střední Americe byl zjištěn v zóně mlžných lesů v nadmořských výškách 1300–1700 m.
Popis: Stálezelený keř vysoký 1,5–2 m, s hranatými, přitiskle chlupatými větvičkami. Listy jsou vstřícné, vejčité až eliptické, 7,5–18 cm dlouhé a 4–8,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené až srdčité, celokrajné, na vrcholu obvykle tupě špičaté, s 5–7 obloukovitými žilkami, spojenými četnými anastomózami. Květenství je latovité; stopky 5četných květů jsou velmi krátké; češule je válcovitá až baňkovitá, 4–5 mm dlouhá; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 3–4 mm dlouhé, záhy opadavé; korunní lístky jsou obvejčité, 1–1,3 cm dlouhé a 0,7–1 cm široké, purpurové, směrem k bázi až téměř bílé a na bázi s výrazně sytou červenou skvrnou, na okraji jemně brvité; tyčinky jsou nestejně dlouhé, fialové, 5 je delších a 5 kratších; spodní semeník je 5pouzdrý. Plodem je tobolka.
Tibouchina heteromallaTibouchina heteromalla
Tibouchina heteromalla
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 2. 2009 (Kostarika, distr. La Fortuna: Arenal; Monteverde: Santa Elena).