Syn.: Tilia pannonica Jacq. f. ex Bayer, Tilia tomentosa subsp. petiolaris (DC.) Soó, Tilia tomentosa var. petiolaris Petzold
Česká jména: lípa řapíkatá (Kubát 2002)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Tilia petiolaris
Rozšíření: Druh jihovýchodní Evropy a Malé Asie, areál se rozprostírá v území od Maďarska a západní Ukrajiny až po Řecko a Turecko. Je to jedna z nejkrásnějších lip, vysazuje se v parcích jako velmi efektní solitéra. Do Čech byla introdukována v roce 1835 (pražská Královská obora), v současnosti se objevuje ve významnějších historických parcích (např. Čechy pod Kosířem, Klášterec nad Ohří, Opočno, Průhonice aj.).
Ekologie: Podobně jako blízce příbuzná lípa stříbrná roste patrně i tento druh v balkánských i maloasijských listnatých lesích, objevuje se také ve výsadbách, v okolí lidských sídel, v parcích a zahradách. Kvete až v průběhu července.
Tilia petiolaris
Popis: Strom dorůstající výšky 20–30 m, s korunou široce kuželovitou a větvemi na koncích nápadně převislými. Listy jsou dlouze řapíkaté, řapík je delší než polovina čepele, někdy dosahuje skoro až délky čepele, čepel je široce vejčitá, 5–11 cm dlouhá, na bázi srdčitá, po okraji pilovitá, na líci zelená, na rubu šedozeleně plstnatá. Květenství je vrcholičnaté, převislé, s vytrvávajícím zvětšeným listenem na stopce květenství; květy jsou oboupohlavné, 5četné, velmi výrazně vonné, kališní i korunní lístky jsou volné, tyčinky jsou kratší než korunní lístky. Plody jsou stlačeně kulovité až diskovité oříšky, oplodí je dřevnaté, plstnaté.
Záměny: Od příbuzné lípy stříbrné (Tilia tomentosa) ji lze poměrně snadno odlišit podle délky řapíků: u lípy stříbrné dosahuje řapík sotva poloviny délky čepele, u lípy řapíkaté přesahuje přes polovinu délky čepele, někdy se blíží až k délce celé čepele. Konce větví má zároveň lípa stříbrná spíše vzpřímené, zatímco lípa řapíkatá převislé. Nakonec i plody se liší – lípa stříbrná je má kulovité, lípa řapíkatá zas na vrcholu smáčklé.
Tilia petiolaris
Tilia petiolaris
Tilia petiolaris
Tilia petiolaris
Tilia petiolaris
Tilia petiolaris
Tilia petiolaris
Tilia petiolaris
Fotografováno dne 8. 7. 2017 (Česko, Morava, zámecký park Čechy pod Kosířem).