Syn.: Tilia officinarum Crantz, Tilia grandifolia Ehrh.
Česká jména: lípa velolistá (Presl 1819), lípa velikolistá (Presl 1846), lípa slovanská (Sloboda 1852), lípa velelistá (Opiz 1852), lípa šírolistá (Čelakovský 1879), lípa velkolistá (Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Hejný 1992, Kubát 2002)
Slovenská jména: lípa velkolistá (Reuss 1853), lipa veľkolistá (Novacký 1936, Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité

Tilia platyphyllos

Rozšíření: Západní, střední a jihovýchodní Evropa, na sever areál zasahuje po Dánsko, na východ po západní Ukrajinu, na jihu končí Korsikou a jižní Itálií. Izolované lokality jsou v jižním Švédsku, Malé Asii a Kavkazu. V naší republice roste tato lípa roztroušeně po celém území od pahorkatin do podhůří.

Ekologie: Lípa velkolistá roste v suťových a roklinových lesích, dále v klenových a lipových bučinách. Snáší dobře zastínění a proto se udrží i pod jinými dřevinami alespoň jako keř. Je středně náročná na půdu a nejlépe ji vyhovují hluboké živné půdy. Druh je také náročný na vyšší vzdušnou vlhkost a citlivý k pozdním mrazům. Lípa velkolistá kvete v červnu, asi dva týdny před lípou srdčitou (Tilia cordata).

Tilia platyphyllos

Popis: Strom, 20–35(–40) m vysoký, s válcovitým a ve stáří často mohutným a vykotlaným kmenem. Borka zůstává dlouho hladká a šedá, ve stáří pak podélně praská. Pupeny jsou vejcovité, tupé a 3–7 mm dlouhé. Střídavé listy jsou mírně asymetrické. Srdčitá čepel je 7–12 cm dlouhá, na svrchní straně matně zelená, na rubu po celé ploše odstále pýřitá. Žilnatina 3. řádu je výrazná a v paždí žilek bývají chomáčky běložlutých, na podzim pak až okrových, chloupků. Okraje listů jsou převislé, řapík pýřitý a 2–5 cm dlouhý. Květenství visí dolů pod listy a je krátce řapíkaté, převislé. Světle žluté květy bývají po 3–5. Kališní lístky jsou 5–7 mm dlouhé, tyčinky jsou delší než korunní lístky. Vlnaté až plstnaté plody jsou široce elipsoidní, obvejčité až kulovité a žebernaté. Jsou 6–10 mm dlouhé a tvrdé – nejdou smáčknout v prstech. Dozrávají v září a v říjnu a zůstávají na stromě přes zimu.

Využití: Tato lípa je stejně jako příbuzná lípa srdčitá hojně využívaným druhem v lesnictví a zahradnictví. Je hojně využívaná jako alejový strom, velké a staré lípy jsou také krásnými solitery. Spolu s lípou srdčitou jsou typickými průvodci lidských obydlí. Dřevo je měkké, lehké a snadno obrobitelné, proto se hojně používá v řezbářství. Květy se sbírají pro léčivé účinky.

Tilia platyphyllosTilia platyphyllos
Tilia platyphyllosTilia platyphyllos
Tilia platyphyllos
Tilia platyphyllos

Fotografováno v průběhu let 2009 a 2010 (Česko, Morava, Liptál).