Syn.: Combesia lanceolata subsp. transvaalensis (Kuntze) P. V. Heath, Combesia schimperi (Fisch. et C. A. Mey.) Schweinf., Crassula lanceolata subsp. transvaalensis (Kuntze) Toelken, Crassula pentandra (Royle ex Edgew.) Schönland, Crassula schimperi Fisch. et C. A. Mey., Crassula selago Dinter, Crassula subulata (Hook. f.) Harv., nom. illeg., Crassula tibestica Miré et Quézel, nom. inval., Crassula transvaalensis (Kuntze) K. Schum., Disporocarpa pentandra (Royle ex Edgew.) Asch., Sedum transvalense Kuntze, Tillaea pentandra Royle ex Edgew.
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Tillaea schimperi
Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem v tropech Starého světa. Jeho centrum leží v subsaharské Africe, kde se vyskytuje od Eritrey a Čadu až po Jihoafrickou republiku. Přesahuje i na Arabský poloostrov, je znám ze Saúdské Arábie a Jemenu, a také z ostrova Sokotra. Další část areálu leží v Pákistánu, Indii, Nepálu, Bhútánu a Tibetu.
Ekologie: Provází mělké půdy na teráskách a ve štěrbinách skal, také na kamenitých nebo písčitých půdách v savanách. Občas roste i jako epifyt na borce stromů v suchých lesních porostech. Vystupuje až do nadmořských výšek 4800 m.
Tillaea schimperi
Popis: Drobná vytrvalá sukulentní bylina, tvoří trsy přímých nebo vystoupavých lodyh 2–15(–20) cm dlouhých, které vyrůstají z kratičkého kaudexu. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, téměř válcovité, 3–8(–12) mm dlouhé a 0,7–2 mm široké, na bázi srostlé, celokrajné, špičaté, lysé. Velmi drobné květy vyrůstají ve svazečcích v úžlabí listů, jsou (4–)5četné, téměř přisedlé; kališní lístky jsou 0,7–1,8 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, kopinaté, zhruba stejně dlouhé jako kalich, špičaté, bělavé nebo narůžovělé; tyčinky tvoří jediný kruh; gyneceum se skládá z (4–)5 volných plodolistů. Plodem je souplodí drobných měchýřků, v každém jsou 2 semena.
Poznámka: Velký areál je dobrým důvodem ke značné proměnlivosti, především ve vzrůstu – rostliny z vyšších zeměpisných šířek a nižších poloh jsou obvykle vyšší, s delšími listy. Existují rovněž drobné rozdíly v typu báze listů. V literatuře se uvádí několik poddruhů a variet, avšak v jižní Africe jsou k tomuto taxonu na úrovni vnitrodruhových taxonů přiřazovány i zcela odlišné rostliny; problém však vyžaduje další studium. Zobrazené rostliny pocházejí z oblasti, odkud byl druh popsán: právě k takovým se zřejmě vztahuje použité druhové jméno.
Tillaea schimperi
Tillaea schimperi
Tillaea schimperi
Tillaea schimperi
Tillaea schimperi
Fotografováno ve dnech 29. a 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains: mezi tábořišti Sankaber a Geech; Bwahit).