Syn.: Platystachys bulbosa (Hook.) Beer, Platystachys erythraea (Lindl. et Paxton) Beer, Pourretia hanisiana E. Morren, Tillandsia erythraea Lindl. et Paxton, Tillandsia pumila Griseb.
Česká jména: kykatka (Presl 1846), tillandsie (Polívka 1908, Mareček 2001)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité

Tillandsia bulbosa

Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jižního Mexika a Velkých Antil až po Ekvádor a severovýchodní Brazílii (Amazônia, Mata Atlântica).

Ekologie: Roste epifyticky ve stálezelených i poloopadavých tropických lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1400 m.

Tillandsia bulbosa

Popis: Bezlodyžná bylina, 7–25 cm vysoká. Listy vyrůstají po 8–15, jsou 8–18(–30) cm dlouhé, jejich pochvy jsou skoro okrouhlé, 20–42 mm široké, vypouklé, uspořádané do tvaru bazální pacibulky, jsou zelené až nahnědlé, při okraji často nafialovělé, čepel je jen šídlovitá, nadvinutá, pokroucená, jen 2–5(–8) mm široká, zašpičatělá, jemně šupinatá. Stvol je 3–10 cm dlouhý, listenatý; květenství je terminální, jednoduché, klasnaté, přímé, 2,5–5(–7) cm dlouhé, 3–6(–8)květé; listeny jsou vzpřímené, střechovitě se překrývající, až 15 mm dlouhé, špičaté, větší než kališní lístky; květy jsou přisedlé, kališní lístky jsou podlouhlé, 10–14 mm dlouhé, zašpičatělé, korunní lístky jsou 30–40 mm dlouhé, modré nebo fialové; tyčinky jsou z koruny vyniklé. Plodem je tobolka, až 40 mm dlouhá.

Využití: Objevuje se poměrně často i v evropských sbírkách bromeliovitých rostlin, v kultuře je v několika kultivarech.

Tillandsia bulbosa
Tillandsia bulbosa
Tillandsia bulbosa
Tillandsia bulbosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 3. 2014 (Panama, Bocas del Toro, Cayos Zapatilla).