Syn.: Tillandsia bangii Baker ex Rusby, Tillandsia deppeana var. latifolia (Griseb.) L. B. Sm., Tillandsia excelsa var. latifolia Griseb., Tillandsia incurvata C. Wright, Tillandsia kalbreyeri Baker, Tillandsia paniculata var. fendleri (Griseb.) Mez, Tillandsia paniculata var. latifolia (Griseb.) Mez, Tillandsia rubra var. fendleri (Griseb.) Mez, Tillandsia smithiana Carabia
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Tillandsia fendleri
Rozšíření: Druh popsaný z Venezuely, vyskytuje se v oblasti od Antil přes Amazonii až po Peru a Bolívii.
Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky v tropických deštných lesích, také ve vlhkých podhorských a horských lesích, na východním úpatí And stoupá až do nadmořské výšky okolo 3100 m.
Tillandsia fendleri
Popis: Bezlodyžná bylina, 100–200 cm vysoká. Listy jsou nahloučené v husté přízemní růžici, řemenovité, (26–)40–100 cm dlouhé a až 8 cm široké, špičaté. Stvol je statný, přímý, jeho střechovitě se překrývající listeny se podobají listům. Květenství je bohatě větvené, klasy jsou kopinaté, 10–30 cm dlouhé a asi 5 cm široké, 4–17(–28)květé, většinou odstálé; listeny u květů jsou úzce obvejčité, lysé, skoro stejně dlouhé jako kališní lístky, které jsou až 4,5 cm dlouhé, podlouhle kopinaté; korunní lístky jsou asi 4,5 cm dlouhé, nafialovělé. Plodem je tobolka až 5 cm dlouhá.
Tillandsia fendleri
Tillandsia fendleri
Tillandsia fendleriTillandsia fendleri
Tillandsia fendleri
Tillandsia fendleri
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 9. 2015 (Peru, údolí řeky Urubamby pod Machu Picchu).