Syn.: Diaphoranthema recurvata (L.) Beer, Diaphoranthema uniflora (Kunth) Beer, Renealmia recurvata L., Tillandsia monostachya Bartr., Tillandsia uniflora Kunth
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Tillandsia recurvata
Rozšíření: Subtropické a tropické oblasti Ameriky, areál se táhne od jihu USA (Arizona, Texas, Louisiana, Florida, Georgia) přes Střední Ameriku a Antily až po Brazílii (Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica, Pampa), Uruguay, severní Argentinu a Bolívii.
Ekologie: Epifyt nebo petrofyt rostoucí na větvích stromů, keřů, na stoncích kaktusů nebo na skalách, často v poloopadavých lesích, ale i na plotech, stožárech a telefonních drátech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m.
Tillandsia recurvata
Popis: Bylina vytvářející husté kulovité trsy, v květu 15(–30) cm dlouhá. Lodyha je 1–10 cm dlouhá, listy jsou střídavé, uspořádané ve dvou řadách, jsou 6–12 cm dlouhé a 0,2–0,3 cm široké, zahnuté, šedivé, hustě šupinaté, pochvy jsou eliptické, střechovitě se překrývající, nenafouklé, 4–8 mm široké, čepele šídlovité, dužnaté, špičaté. Stvoly jsou přímé, 2–5 cm dlouhé; primární listeny 1–2, drobné, přímé; květenství je 8–15 mm dlouhé a 4–6 mm široké; květní listeny jsou přímé, eliptické, zelené až červeně naběhlé, 0,8–1 cm dlouhé, špičaté, hustě našedle šupinaté; květy obvykle po 2; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 6–8 mm dlouhé, špičaté, lysé; koruna je trubkovitá, korunní cípy jsou eliptické, 0,7–1 cm dlouhé, nafialovělé. Plody jsou tobolky až 3 cm dlouhé.
Záměny: V Andách se mu podobá druh Tillandsia capillaris, ten má květy bělavé, většinou pouze jednotlivé.
Využití: Uplatňuje se v tradiční medicíně.
Tillandsia recurvata
Tillandsia recurvata
Tillandsia recurvata
Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 9. 2015 (Peru, okolí Cuzca).