Syn.: Dendropogon usneoides (L.) Raf., Renealmia usneoides L., Strepsia usneoides (L.) Nutt. ex Steud., Tillandsia crinita Willd. ex Beer, Tillandsia filiformis Lodd. ex Schult. et Schult. f., Tillandsia trichoides Kunth
Česká jména: kykatka mechovitá (Presl 1846), tillandsie mechovitá (Polívka 1908), tillandsie (Mareček 2001)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Tillandsia usneoides
Rozšíření: V teplých oblastech Ameriky – od jihovýchodu USA přes Brazílii (kromě Amazonie) až po Argentinu (včetně provincie Buenos Aires) a střední Chile, příležitostně zavlečená i do Starého světa.
Ekologie: Je to tropický epifyt, roste přichycený na stromech, skalách i na venkovních konstrukcích a plotech. Potřebuje plné slunce až polostín a vysokou vzdušnou vlhkost. Snadno odnožuje, vyskytuje se ve velkých koloniích.
Tillandsia usneoides
Popis: Nitkovité, bohatě větvené stonky rostliny jsou asi 1 mm silné, spirálovitě kroucené, mají délku až 8 m. Nitkovité listy jsou podobné výhonům stonků, jsou 1,5–6 cm dlouhé, trochu zploštělé a zašpičatělé. Zelenavé stonky i listy jsou pokryty drobnými stříbřitými šupinkami – trichomy, které zachycují vlhkost a živiny z prachových částic ve vzduchu. Za sucha je rostlina šedá, připomíná lišejník, po navlhnutí zelená. Drobné nenápadné příjemně vonící květy vyrůstají zřídka v paždí listů, jsou trojčetné, mají zelenožluté až namodralé korunní plátky asi 8–10 mm dlouhé, ohnuté nazpět a kratší blanité kališní lístky. Plod je válcovitá zašpičatělá tobolka, asi 2,5 cm dlouhá. Primární kořínky mají jen malé semenáčky, při růstu zanikají a rostlina je zásobována vodou a živinami pouze prostřednictvím šupinovitých trichomů na listech a výhonech. Proto je také velmi citlivá na znečištěné ovzduší.
Využití: Aztékové používali tuto rostlinu k výzdobě chrámů, využívala se také k plnění matrací a sedadel místo žíní a jako balící materiál.
Tuto pozoruhodnou tropickou rostlinu je možné pěstovat i v interiérech, nesvědčí jí ale malé uzavřené prostory, neboť potřebuje proudící vzduch. Vyšší vlhkost je možné zajišťovat rosením. Teplota v zimě nemá klesnout pod 15 °C. Rozmnožuje se semeny nebo drobnými dceřinými růžicemi v paždí listů odkvetlých odumírajících rostlin.
Tillandsia usneoidesTillandsia usneoides
Tillandsia usneoides
Tillandsia usneoides
Fotografovali Věra Svobodová, dne 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains, Jardin d´Eden) a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, distr. Cartago: Ujarras).