Syn.: Helianthus speciosus Hook., Leighia speciosa (Hook.) DC., Tagetes rotundifolia Mill., Tithonia aristata Oersted, Tithonia speciosa (Hook.) Hook. ex Griseb., Tithonia uniflora Desf. ex J. F. Gmel., Urbanisol aristatus (Oerst.) Kuntze, Urbanisol heterophyllus (Griseb.) Kuntze, Urbanisol tagetiflora Kuntze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Tithonia rotundifolia

Rozšíření: Původně středoamerický druh vyskytující se ve středním i jižním Mexiku a všech středoamerických zemích. Od poloviny 19. století je pěstován jako okrasná rostlina, zplaněl v řadě dalších oblastí Severní i Jižní Ameriky, ale také tropické Afriky, jihovýchodní Asie, východní Austrálie i pacifických ostrovů.

Ekologie: Roste v tropických stálezelených i opadavých lesích, na březích vodních toků, na stanovištích dotčených lidskou činností, podél silnic i při okraji zemědělsky obdělávaných ploch, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Tithonia rotundifolia

Popis: Jednoletá bylina s lodyhu přímou, 1–4 m dlouhou, větvenou, chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až klínovité, dolní listy mohou být i 3–5laločné, 6–30(–38) cm dlouhé a 7–15(–30) cm široké, na bázi srdčité nebo klínovité, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu zašpičatělé, na líci chlupaté, na rubu žláznatě chlupaté. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo po 2(–3) na konci větví na stopkách 10–25 cm dlouhých; zákrov dorůstá v průměru 15–25(–30) mm, zákrovní listeny jsou eliptické až kopinaté, 13–28 mm dlouhé, vyrůstají ve 2–3 řadách, jsou jemně chlupaté, jazykovitých květů je 8–13, ligula je 20–30 mm dlouhá, oranžová až červená, jen vzácně i žlutá, na líci temnější než na rubu, trubkovitých květů je 60–90, jejich koruna je až 9 mm dlouhá. Plodem je nažka, 5–7 mm dlouhá, s chmýrem.

Tithonia rotundifolia
Tithonia rotundifolia
Tithonia rotundifolia
Tithonia rotundifolia

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 10. 2019 (Mexiko, stát Chiapas, břehy řeky Río Grijalva, u kaňonu El Sumidero).