Rozsáhlá chráněná krajinná oblast nádherného Českého středohoří zahrnuje velké množství maloplošných chráněných území a nutno podotknout, jedno zajímavější než druhé. V západní části celého CHKO, trochu ve stínu majestátné Rané a Oblíku, se u obce Kozly, několik kilometrů severně Loun, nachází přírodní památka Tobiášův vrch o rozloze 1,5 hektaru. Malé území chráněné již od roku 1936 tvoří čedičový pahorek, tyčící se závratných dvacet metrů nad okolní terén.
Tobiášův vrch
Zdolat kótu 354 m n. m. (vrchol) znamená získat třistašedesátistupňový rozhled po překrásném okolí, na severozápadě na masiv Krušných hor, jižně právě na Oblík a Ranou a na západ na nespočet vršků, vrchů, hůrek a hor, tvořících České středohoří.
Tobiášův vrch
Když už jsem se ocitl při popisu na vrcholu, pojmu ho jako výchozí bod pro průzkum Tobiášova vrchu. Vyrazíme-li na Libochovice nebo Třebenice, tedy na východ, budeme mít velký problém nepošlapat velké množství hlaváčků jarních (Adonis vernalis), které na sebe v době květu naštěstí dosti výrazně upozorňují nádhernou barvou a velikostí květů. Poněkud méně hojný je ve stejné době kvetoucí koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica).
Tobiášův vrch
Jestliže západ není naší oblíbenou světovou stranou, vydáme se na jih. Nijak nevyřešíme hlaváčkový problém, ale přibudou velmi zajímavé rostliny, zejména v květnu a červnu kvetoucí kavyl Ivanův (Stipa pennata) a modřenec tenkokvětý (Muscari tenuiflorum).
Botanicky nejzajímavější volbou bude ale západ. Výskyt hlaváčků je zde už sporadický, naopak ve velkém množství zde vykvétá prvosenka jarní (Primula veris). Bezesporu nejcennější rostlinou je zde však koniklec otevřený (Pulsatilla patens). V březnu 2008 jsme zde napočítali 20 kvetoucích jedinců. Před několika lety byla zdejší mizející populace posílena a bude dále monitorována. Tobiášův vrch se řadí k těm několika málo lokalitám v České republice, kde se spolu vyskytují koniklec otevřený a koniklec luční český. Přesto zde nebyl zaznamenán výskyt jejich křížence koniklece Hackelova (Pulsatilla ×hackelii).
Tobiášův vrch
Abych neošidil severní svah vrchu, odbudu ho konstatováním, že není nikterak botanicky zajímavý. Na samotném vrcholu se setkávají rostliny všech svahů kromě koniklece otevřeného. Z dalších druhů lze zmínit nenápadnou, ale zajímavou a nehojnou silenku ušnici (Silene otites), vzácnější jetel alpínský (Trifolium alpestre) nebo zběhovec lesní (Ajuga genevensis).
Tobiášův vrch
Některé druhy, které se zde vyskytují:
Adonis vernalis – hlaváček jarní
Ajuga genevensis – zběhovec lesní
Bellis perennis – sedmikráska obecná
Euphorbia cyparissias – pryšec chvojka
Muscari tenuiflorum – modřenec tenkokvětý
Plantago media – jitrocel prostřední
Pulsatilla patens – koniklec otevřený
Pulsatilla pratensis subsp. bohemica – koniklec luční český
Salvia pratensis – šalvěj luční
Silene otites – silenka ušnice
Stipa pennata – kavyl Ivanův
Thlaspi perfoliatum – penízek prorostlý
Trifolium alpestre – jetel alpínský
Urtica dioica – kopřiva dvoudomá
Tobiášův vrch
Fotografováno ve dnech 24. 4. 2007, 16. 3. 2008 a 30. 3. 2008.