TOLPIS AZORICA (Nutt.) P. Silva – škardovka azorská

Syn.: Calodonta azorica Nutt., Tolpis nobilis Seub.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Tolpis azorica

Rozšíření: Endemit Azor, vyskytuje se na všech ostrovech s výjimkou ostrovů Santa Maria a Graciosa.

Ekologie: Nejčastěji roste na travnatých svazích, na rašeliništích, v roklích a v porostech jalovce Juniperus brevifolia. Většina lokalit leží v nadmořské výšce 600–1000 m.

Tolpis azorica

Popis: Vytrvalá mléčící bylina s dřevnatou bází; lodyhy jsou 50–100 cm vysoké, v horní části větvené, téměř lysé. Listy jsou střídavé, vejčité, 3–15 cm dlouhé a až 8 cm široké, na okrajích hrubě zubaté, zuby jsou srpovitě vpřed prohnuté; střední lodyžní listy jsou obvykle stejně velké jako přízemní. Úbory tvoří bohatý chocholík; stopky úborů nebývají ztustlé; zákrov je vejcovitý až válcovitý, 0,8–1,1 cm dlouhý, s 2–3 řadami čárkovitě kopinatých, vločkovitě chlupatých listenů, z vnější dosahují asi do poloviny délky vnitřních, které bývají na špičce pýřité; listeny zákrovečku jsou početné, přímo odstálé; květy jsou oboupohlavné, jazykovité, žluté. Nažky jsou válcovité, s 6–8 rýžkami, 2–4 mm dlouhé; chmýr je jednoduchý, tvoří jej 10–12 štětin.

Poznámka: Na Azorských ostrovech se vyskytují dva endemické druhy rodu Tolpis, kromě tohoto je to ještě Tolpis succulenta, která provází především pobřežní útesy. Oba endemické druhy jsou vytrvalé, z jednoletých sem zasahuje široce rozšířená Tolpis barbata.

Tolpis azorica
Tolpis azorica
Tolpis azorica

Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, São Miguel, okolí Pico da Vara).