Syn.: Crepis barbata L., Cichorium barbatum (Gaertn.) E. H. L. Krause, Crepis baetica Mill., Crepis pallida hort. par. ex Sch. Bip., Drepania barbata (L.) Desf., Drepania pallida Steud., Tolpis microcephala Pomel
Česká jména: škardovka vousatá (Dostál 1950), škardovka bradatá (Dostál 1989, Mareček 2001), škardovka vousatá (Kubát 2002)
Slovenská jména: škardovka bradatá (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Tolpis barbata
Rozšíření: Mediteránní druh. Pěstuje se v zahradách jako okrasná letnička, odtud občas zplaňuje. Byl zavlečen i do severoamerické Kalifornie a do Austrálie, objevuje se i v Makaronésii (Kanárské ostrovy).
Ekologie: Roste na suchých trávnících a písčinách, ale i kolem cest a na dalších lidskou činností narušovaných stanovištích, také v lesních lemech a křovinách. Kvete od dubna do června.
Tolpis barbata
Popis: Jednoletá bylina, 10–60(–90) cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo i větvená, jemně pýřitá. Přízemní listy v růžici, krátce řapíkaté, kopinaté až čárkovité, až 11 cm dlouhé, celokrajné nebo hrubě zubaté až peřenodílné, lodyžní listy většinou celokrajné. Úbory jednotlivé, 1–1,5 cm v průměru, s několika nápadnými šídlovitými zakřivenými listeny pod zákrovem, zákrov je 6–15 mm dlouhý, vnější jazykovité květy žluté, vnitřní purpurové nebo hnědé. Plodem je nažka s chmýrem.
Tolpis barbata
Tolpis barbata
Tolpis barbataTolpis barbata
Tolpis barbata
Tolpis barbata
Tolpis barbata
Fotografovali Eva a Karel Rencovi, dne 12. 5. 2011 (Španělsko, pohoří Sierra Grazalema), a Jindřiška Vančurová, dne 23. 4. 2017 (Portugalsko, Praia das Furnas u Vila Nova de Milfontes).