Syn.: Messerschmidia argentea (L. f.) I. M. Johnst., Tournefortia arborea Blanco
Česká jména: svitoun (Presl 1846)
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité
Tournefortia argentea
Rozšíření: Pochází z pobřežních oblastí Indického a Tichého oceánu. Vyskytuje se na Madagaskaru, Maskarénách, v jihovýchodní Asii, severní Austrálii a v Oceánii (od Nové Kaledonie přes Fidži až po Marshallovy ostrovy a Francouzskou Polynésii). Jinde, např. na Havaji, je zplanělý a má invazní charakter.
Ekologie: Provází vegetaci mořských pobřeží, roste na písčitých půdách a dobře snáší zasolení.
Tournefortia argentea
Popis: Rozložitý keř nebo stromek, dorůstá výšky 6(–12) m. Listy jsou shloučené na koncích větví, střídavé, poněkud dužnaté, obvejčité až obkopinaté, 10–30 cm dlouhé a 3–12 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté, celé měkce přitiskle stříbřitě hedvábitě chlupaté; toto odění jim dává charakteristický vzhled. Květenství jsou nahloučené početné vijany, které tvoří husté nepravé laty; květy jsou poměrně drobné, přisedlé, pětičetné, mají zvonkovitý kalich a pravidelnou bílou korunu, jen o něco vyčnívající z kalicha; tyčinek je 5; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů. Plodem jsou světle hnědé tvrdky.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest francouzského botanika Josepha Pittona de Tourneforta. Dřívější rodové jméno Messerschmidia, které je dnes pouze synonymem, upomínalo na německého cestovatele – smolaře Daniela Messerschmidta.
Tournefortia argentea
Tournefortia argentea
Tournefortia argentea
Tournefortia argentea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. 9. 2008 (Réunion, La Saline les Bains) a 10. 2. 2011 (Seychely, ostrov Curieuse: Baie Laraie).