Syn.: Rhus diversiloba Torr. et A. Gray, Rhus toxicodendron subsp. diversiloba (Torr. et A. Gray) Engl., Toxicodendron radicans subsp. diversilobum (Torr. et A. Gray) Thorne
České jména: jedovatec (Mareček 2001)
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Toxicodendron diversilobum
Rozšíření: Západní pobřeží Severní Ameriky, areál druhu se táhne od jihozápadu kanadské Britské Kolumbie přes Washington, Oregon a Kalifornii až po severozápadní Mexiko.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a lesních lemech, v křovinách, většinou v níže položených oblastech, může však stoupat až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od dubna do června.
Toxicodendron diversilobum
Popis: Opadavý keř 1–2(–4) m vysoký nebo dřevitá liána až 15 m dlouhá, s větvemi šedohnědými až hnědými, lysými nebo chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3(–5)četné, lístky vejčité až obvejčité, terminální lístek je zřetelně řapíčkatý, až 13 cm dlouhý a 8 cm široký, postranní jsou přisedlé, až 7 cm dlouhé a 6 cm široké, na okraji zvlněné, chobotnaté až laločnaté, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, na líci většinou lysé, na rubu krátce chlupaté. Květenství je axilární, latnaté, svěšené, květy jsou jednopohlavné, 5četné; kalich dosahuje zhruba poloviny délky lístků korunních, je lysý nebo chlupatý, korunní lístky jsou odstálé, kopinaté, bělavé až nažloutlé, samčí květy mají 5 z koruny vyniklých tyčinek; čnělka je jediná, blizna 3klaná. Plodem je lysá kulovitá bobule dosahující průměru až okolo 5 mm.
Využití: Druhy rodu Toxicodendron jsou v Severní Americe obecně velmi dobře známé – v USA se vyskytuje pět druhů. Vedle zde představovaného druhu z pacifického pobřeží kontinentu (říkává se mu Poison Oak) je obzvláště věhlasný například také druh z východní části USA Toxicodendron radicans (tomu se říkává Poison Ivy). Všechny americké druhy tohoto rodu jsou rostlinami značně jedovatými, už při pouhém kontaktu s pokožkou může dojít k závažným alergickým reakcím až dermatitidám. Pěstování těchto rostlin je tedy nežádoucí, v kultuře se většinou neobjevují, snad jen jako sbírkové rostliny ve střežených výsadbách.
Poznámka: K rodu Toxicodendron je v současnosti řazeno asi 30 akceptovaných druhů.
Toxicodendron diversilobum
Toxicodendron diversilobum
Toxicodendron diversilobum
Toxicodendron diversilobum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí města Corvallis).