Česká jména: tenucha modrá (Presl 1846), třepenka (Nauman 1946), zvonečkovec modrý (Mareček 2001)
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Trachelium caeruleum
Rozšíření: Druh je původní v západním Středozemí (Maroko, Alžírsko, Portugalsko, Španělsko, Itálie), v současnosti se rozšířil i do dalších oblastí Mediteránu a také do Makaronésie (Azorské ostrovy, Madeira), Velké Británie, Austrálie a na Nový Zéland. Rozlišují se dva poddruhy: šířeji se vyskytující T. c. subsp. caeruleum a T. c.subsp. lanceolatum, který je endemitem Sicílie.
Ekologie: Roste na vlhkých a nezřídka i zastíněných skalách, kamenitých svazích i na starých zdech, také ve vlhkých příkopech. Často se pěstuje v zahradách, odkud v příhodných regionech zplaňuje, objevuje se proto i kolem cest, v blízkosti lidských sídel a zahrad. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–100 cm vysoká, lodyha vystoupavá až přímá, načervenalá, listy střídavé, řapíkaté, vejčité až kopinaté, na okraji vroubkované, až 10 cm dlouhé a 4–7 cm široké. Květy v nápadném chocholíku na konci lodyhy, který je až 10 cm široký, koruny trubkovité, 5četné, tenké, asi 5 mm dlouhé, modré až modrofialové. Plodem je tobolka.
Poznámka: Dříve se bylina používala k léčbě bolesti v krku a dýchacích obtíží.
Trachelium caeruleumTrachelium caeruleum
Trachelium caeruleum
Fotografováno dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Levada dos Piornais).