Syn.: Trachyspermum trichocarpum H. Wolff, Carum trichocarpum Vierh., Carum pimpinelloides var. trichocarpum (Vierh.) C. C. Towns., Carum pimpinelloides Balf. f., Carum kuriense Vierh.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Trachyspermum pimpinelloides
Rozšíření: Druh byl popsán z ostrova Sokotra, možná roste také v oblasti Afrického rohu v Etiopii a v Somálsku. Rod obsahuje asi 15 druhů rozšířených od Afriky po Čínu, jejich taxonomie není dosud vyjasněná.
Ekologie: Písčiny, štěrkové náplavy ve wádí a kamenité svahy, převážně na materiálu z korálových vápenců. Roste od hladiny moře až do nadmořských výšek kolem 500 m, v tropickém klimatu s průměrnými ročními teplotami kolem 24 °C a úhrny srážek asi 400 mm.
Trachyspermum pimpinelloides
Popis: Drobná, jednoletá, poněkud dužnatá bylina, dorůstající výšky kolem 20 cm, zpravidla ale s poléhavými nebo plazivými stonky. Listy jsou střídavé, 2–3krát trojčetné nebo peřenodílné, s čárkovitými koncovými úkrojky dlouhými 1–10 mm. Květenství je složený okolík s 2–12 okolíčky, listeny obalu chybějí, obalíček je vyvinutý; květy jsou oboupohlavné, kalich je zakrnělý, korunní lístky jsou bílé. Plody jsou v obrysu vejčité, laterálně smáčknuté, 1–1,5 mm dlouhé, jemně brvité dvounažky s nevýraznými žebry.
Trachyspermum pimpinelloides
Trachyspermum pimpinelloides
Trachyspermum pimpinelloides
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 20. 2. 2010 (Sokotra, Erher).