Syn.: Ephemerum bicolor Moench, Ephemerum discolor Moench, Rhoeo discolor (L’Hér.) Hance, Rhoeo spathacea (Sw.) Stearn, Rhoeo spathacea f. concolor (Baker) Stehlé, Rhoeo spathacea f. variegata (Hook.) Stehlé, Tradescantia discolor L’Hér., Tradescantia discolor var. concolor Baker, Tradescantia discolor var. variegata Hook., Tradescantia versicolor Salisb.
Česká jména: podeňka (Mareček 2001)
Čeleď: Commelinaceae R. Br. – křížatkovité
Tradescantia spathacea
Rozšíření: Střední Amerika – jižní Mexiko (státy Chiapas, Tabasco, Yucatan), Belize, Guatemala, Malé Antily (Antigua a Barbuda, Barbados, Grenada, Guadeloupe, Martinique, St. Lucia, St. Vincent a Grenadiny). Introdukován i na Velké Antily, rovněž na Floridu a do Louisiany, šířeji zastoupen skoro v celé Střední Americe, Peru, na Havajských ostrovech, Fidži, Filipínách, v jihovýchodní Číně, na Seychelách i jinde.
Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích a křovinách, na skalních útesech, nezřídka i na ruinách dávných mayských sídlišť, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 500 m.
Tradescantia spathacea
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem. Lodyha je krátká, 10–20(–60) cm vysoká; listy jsou přisedlé, střechovitě uspořádané, kopinaté až obkopinaté, 20–35 cm dlouhé a 3–5,5 cm široké, špičaté, lysé, po obou stranách zelené nebo na rubu tmavě purpurové. Květenství vyrůstají v paždí listů na stopkách 2–4,5 cm dlouhých, podpírají je dva vstřícné listeny, které jsou široce vejčité, 3–4,5 cm dlouhé, lysé. Květenství je kratší než listeny, je v nich zasunuto, 3 kališní lístky jsou vejčité až kopinaté, 3–4 mm dlouhé, 3 korunní lístky jsou vejčité, 5–8 mm dlouhé, bílé. Plodem je vejcovitá tobolka.
Využití: Oblíbená rostlina už našich babiček, velmi nenáročná. Pěstuje se v tropických zahradách a sklenících, snadno však vydrží též v květináči za oknem, zde se objevují i kultivary se žlutozelenými a jinak pestrými listy. Staří Mayové používali odvar z purpurově naběhlých listů této rostliny ke kosmetickým účelům, zřejmě z nich získávali i barvivo.
Tradescantia spathacea
Tradescantia spathacea
Tradescantia spathacea
Tradescantia spathacea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 2. 2015 (Guatemala, Tikal).