Syn.: Tradescantia speciosa Salisb., Tradescantia brevicaulis Raf., Tradescantia rupestris Raf., Ephemerum congestum Moench, Tradescantia congesta (Moench) D. Don
Česká jména: podeňka (Mareček 2001)
Čeleď: Commelinaceae R. Br. – křížatkovité
Tradescantia virginiana
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na východě USA, na západ zasahuje až do států Minnesota a Louisiana, objevuje se i na jihu kanadské provincie Ontario, byl zavlečen do Kalifornie.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a křovinách, na okraji polí, podél cest a na stanovištích narušovaných lidskou činností. Kvete od března do července.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 5–35 cm dlouhou, lysou nebo řídce chlupatou, v nodech někdy kořenující. Listy jsou přisedlé, po 2–5 na lodyze, úzce kopinaté, 0,5–2,5 cm dlouhé, na vrcholu zašpičatělé, lysé nebo chlupaté. Květenství je vrcholové nebo úžlabní, listeny se podobají listům, chlupaté. Květy ve vijanech, dosahují zhruba 2 cm v průměru, jsou stopkaté, 1,2–3,5 cm dlouhé, korunní lístky jsou široce vejčité, modré až purpurové, někdy růžové nebo i bílé. Plodem je tobolka 4–7 mm dlouhá; semena 2–3 mm.
Využití: Pěstuje se s oblibou v zahradách, objevuje se zde v řadě kultivarů.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest Johna Tradescanta (1608–62), zahradníka anglického krále Karla I.
Tradescantia virginiana
Tradescantia virginiana
Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Jean Lafitte NP, Barataria Preserve).