Syn.: Tragia balfouriana J. B. Gillett ex G. B. Popov, Tragia dioica Balf. f.
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Tragia balfourii
Rozšíření: Endemický druh ostrova Sokotra. Do rodu Tragia náleží asi 100 druhů rozšířených v tropech a subtropech Starého i Nového světa.
Ekologie: Provází poměrně husté porosty křovité savany na poněkud vlhčích návětrných svazích budovaných vápenci, řidčeji i na žule, v nadmořských výškách 100–650 m. Na stanovištích panují tropické tepoty s ročním průměrem kolem 25 °C a roční srážkové úhrny kolem 250 mm.
Tragia balfourii
Popis: Vytrvalá jednodomá bylina až polokeř, rostoucí často jako opíravá liána. Lodyhy jsou až 1,5 m dlouhé, časem poněkud dřevnatějící. Listy jsou opatřeny palisty, střídavé, řapíkaté, tenké, vejčité, až 5 cm dlouhé a 3 cm široké, se srdčitou bází, na okraji dvakrát pilovité a na vrcholu špičaté. Velmi drobné jednopohlavné květy vyrůstají v odstále chlupatých hroznech, jsou trojčetné, žlutavé, pouze s kalichem (koruna chybí), v samčích květech, které v květenství převažují, jsou 3 tyčinky, v samičích, jichž je v hroznu vždy několik na bázi, je gyneceum tvořené 3 srostlými plodolisty. Plody jsou tobolky.
Poznámka: Rostlina je na lodyhách a zejména na listech (zde především v zářezech mezi zuby na okraji) pokryta žahavými chlupy a pálí jako kopřiva.
Tragia balfouriiTragia balfourii
Tragia balfourii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 20. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: svahy pod jeskyní Hoq a výstup od moře na planinu Homhil).