Syn.: Tragopogon micranthes Wimm., Tragopogon minor Mill., Tragopogon parviflorus Trevir., Tragopogon pratensis var. minor Fries, Tragopogon pratensis var. micranthus Wimm.
Česká jména: kozí brada luční menší (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Tragopogon pratensis subsp. minor
Rozšíření: Poddruh kozí brady luční (Tragopogon pratensis), která je druhem značně variabilním. Tento poddruh roste v západní a střední Evropě, od severního Španělska, Francie a Británie na západě, po Německo a Českou republiku na východě, na severu zasahuje do Skandinávie, na jihu do severní Itálie. U nás roste od nížin do pahorkatin, v západních Čechách vzácně až roztroušeně, ve středních a jižních Čechách vzácně, na Moravě velmi vzácně. Na Slovensku zřejmě chybí.
Ekologie: Roste na travnatých okrajích cest, na mezích, ruderalizovaných loukách, na náspech, rumištích a nádražích. Kvete od května do srpna.
Tragopogon pratensis subsp. minor
Popis: Jednoleté nebo víceleté tmavozelené až matně zelené byliny se svislým vřetenovitým kořenem vysoké 30–55 cm. Listy jsou ostře špičaté, celokrajné, pochvovitě poloobjímavé, 4–55 cm dlouhé a 3–12 mm ve střední části široké, u báze rozšířené. Lodyha je obvykle jedna, přímá, často fialově naběhlá, jednoduchá nebo větvená, jen těsně pod zákrovem zesílená. Úbory jsou velké 1,5–3 cm, jednotlivé, otevřené obvykle pouze dopoledne, zákrovních listenů je 5–13, jsou za květu dlouhé 18–23 mm, výrazně (až dvakrát) delší paprskujících květů, růžově až načernale lemované. Květy jsou pouze jazykové, sírově žluté až zlatožluté, okrajové paprskující květy jsou jen o málo delší než květy uvnitř úborů. Prašníková trubička je v horní 1/4–1/2 fialově černá až černá, vzácně hnědá. Nažky jsou vřetenovité, dlouze zobánkaté, s paprsčitým chmýrem.
Ohrožení a ochrana: Poddruh Tragopogon pratensis subsp. minor je u nás řazen k nedostatečně prostudovaným vzácnějším taxonům, které vyžadují další pozornost (C4b).
Tragopogon pratensis subsp. minor
Tragopogon pratensis subsp. minorTragopogon pratensis subsp. minor
Tragopogon pratensis subsp. minorTragopogon pratensis subsp. minor
Fotografováno dne 12. 7. 2012 (nádraží Veselí nad Lužnicí).