TRAUTVETTERIA CAROLINIENSIS Walter

Syn.: Hydrastis carolinensis Walter, Trautvetteria caroliniensis var. borealis (H. Hara) T. Shimizu, Trautvetteria caroliniensis var. occidentalis C. L. Hitchc., Trautvetteria grandis Nutt., Trautvetteria japonica var. borealis H. Hara, Trautvetteria palmata Fisch. et C. A. Mey.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Trautvetteria caroliniensis

Rozšíření: Druh se zajímavým disjunktním rozšířením. Vyskytuje se v Japonsku; na pacifickém pobřeží Severní Ameriky od Britské Kolumbie po Kalifornii, malá arela leží na pomezí Arizony, Nevady, Colorada a Nového Mexika, ale přesahuje na jih i do státu Mexiko. Další oddělená arela zahrnuje souvislý výskyt od Pennsylvánie až po Floridu a několik izolovaných lokalit v povodí Mississippi.

Ekologie: Provází jehličnaté nebo smíšené lesy na vlhčích, převážně zastíněných stanovištích s dostatkem organických živin a humusem ve formě mul a moder. Vystupuje až do nadmořských výšek 3800 m.

Trautvetteria caroliniensis

Popis: Vytrvalá rostlina s krátkým oddenkem; lodyha je 0,5–1,5 m vysoká. Přízemní listy dlouze řapíkaté, s řapíkem až 45 cm dlouhým; čepel je v obrysu okrouhlá, 10–30 cm široká, dlanitodílná, s 5–11 laloky; laloky jsou nepravidelně zubaté, na rubu řídce chlupaté; 1 až 2 lodyžní listy jsou menší, krátce řapíkaté. Květenství je mnohokvětý chocholík; listeny jsou drobné, čárkovitě kopinaté; kalich tvoří 3–5(–7) široce vejčitých, 3–6 mm dlouhých, zelenavých, člunkovitě prohnutých lístků; koruna chybí; tyčinek je 50–100, mají bílé nitky asi 5–10 mm dlouhé, vnějších 10–20 tyčinek má nitky úzce kyjovité; gyneceum tvoří asi 15 volných plodolistů. Plody jsou měchýřky, které připomínají nažky, jsou 3–4 mm dlouhé, nahoře se zakřiveným zobánkem.

Trautvetteria caroliniensis
Trautvetteria caroliniensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 8. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Cathedral Grove).