Syn.: Abama glutinosa (Michx.) Raf., Amianthium aspericaule (Poir.) A. Gray, Asphodeliris glutinosa (Michx.) Kuntze, Melanthium aspericaule Poir., Narthecium falcatum Wahlenb., Narthecium glutinosum Michx., Narthecium scabrum Raf., Tofieldia glutinosa (Michx.) Pers., Tofieldia racemosa var. glutinosa (Michx.) H. E. Ahles, Trianthella glutinosa (Michx.) House
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité; Tofieldiaceae Takht. – kohátkovité
Triantha glutinosa
Rozšíření: Severoamerický druh s velkým, byť nesouvislým areálem od Aljašky až po Newfoundland, na jih vyznívá v Oregonu, na východě v Severní Karolíně. Do rodu Triantha, jehož oddělení od rodu Tofieldia podpořily molekulárně-biologické studie, náleží celkem 4 druhy, z nichž 3 rostou v Severní Americe a jeden v Japonsku.
Ekologie: Roste na vrchovištích, slatinách, vlhkých loukách a podél potůčků, na chudých rašelinných půdách, od nížin až do alpínského stupně, a to především v podmínkách chladného oceanického klimatu.
Triantha glutinosa
Popis: Drobná trsnatá vytrvalá bylina vysoká 5–50 cm. Přízemní listy jsou mečovité, monofaciální, 5–30 cm dlouhé a 2–6 mm široké, na bázi pochvaté, celokrajné; lodyžní listy jsou nanejvýš 3, povětšinou zakrnělé. Květenství je krátce válcovité, někdy přetrhované, 1–6,5 cm dlouhé, s 3–30 květy, stejně jako horní část lodyhy žláznaté; šestičetné oboupohlavné květy vyrůstají v trojicích na krátkých stopkách a jsou podepřeny drobnými listeny a listenci; okvětní lístky jsou úzce kopinaté, 4–5 mm dlouhé, bělavé nebo žlutavé; tyčinek je 6 a jsou o něco kratší než okvětí; pestík srůstá ze 3 plodolistů, má svrchní semeník. Plody jsou vejcovité až elipsoidní, 3,5–7,5 mm dlouhé, často červenohnědé tobolky; semena jsou asi 1 mm dlouhá, červenohnědá, na koncích s přívěsky.
Triantha glutinosa
Triantha glutinosaTriantha glutinosa
Triantha glutinosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, NP Pacific Rim).