Syn.: Chalepoa magellanica Hook. f.
Čeleď: Escalloniaceae Dum. – zábludovité

Tribeles australis

Rozšíření: Druh nejjižnější části Jižní Ameriky, vyskytuje se na Ohňové zemi, v argentinských provinciích Santa Cruz a Río Negro, objevuje se rovněž v sousedících oblastech jižního Chile, zde na sever zasahuje až do regionu Los Lagos.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, na kamenitých a skalnatých svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od prosince do února.

Tribeles australis

Popis: Nízký keřík s větvemi 4–10 cm dlouhými, poléhavými až přímými, lysými. Listy jsou nahloučené na vrcholku větví, jsou střídavé, přisedlé, kopisťovité, až 15 mm dlouhé a 6 mm široké, dužnaté, šedozelené, lysé, s chrupavčitým okrajem a 3 drobnými zoubky na vrcholu. Květy vyrůstají jednotlivě na vrcholu větví, jsou 5četné, kalich je asi 2 mm dlouhý, lysý, kališní cípy jsou vejčité, korunní lístky jsou úzce vejčité až obvejčité, 6–8 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 5, čnělka 1. Plodem je vejcovitá tobolka, asi 8 mm dlouhá.

Poznámka: Rod Tribeles je monotypický (POWO 2018), zahrnuje jen tento jediný druh.

Tribeles australis
Tribeles australis
Tribeles australis
Tribeles australis

Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, cestou od jezera Laguna Cab k Laguna Cretón).