Syn.: Cactus chiloensis Colla, Cereus chiloensis (Colla) DC., Cereus coquimbanus DC., Cereus fulvibarbis Otto et A. Dietr., Cereus panoplaeatus Cels ex Salm-Dyck, Cereus pycnacanthus Salm-Dyck, Cereus quintero Pfeiff., Cereus zizkaanus (K. Schum.) Schelle, Echinocereus chiloensis (Colla) Console et Lem., Echinopsis chiloensis (Colla) H. Friedrich et G. D. Rowley, Eulychnia eburnea Phil. ex K. Schum.
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Echinopsis chiloensis
Rozšíření: Endemit střední části Chile, roste v provinciích Coquimbo, Valparaíso, Santiago, O’Higgins a Maule.
Ekologie: Provází subtropickou vegetaci s dominantními sklerofylními dřevinami (chilskou analogii mediteránních formací), vystupuje až do nadmořské výšky kolem 2000 m. Roste v územích, kde roční úhrn srážek dosahuje 100–800 mm; srážky přicházejí především v zimním období, zatímco v létě po dobu 3–10 měsíců může být horko a sucho. Snáší poklesy teplot až do -12 °C. Květy se otevírají v noci.
Popis: Keřový kaktus rostoucí v trsech, stonky jsou válcovité, až 8 m vysoké, o průměru 10–12,5 cm, s 10–17 nízkými širokými žebry s hrbolky, na nichž jsou areoly. Areoly jsou na žebrech vzdáleny asi 2 cm od sebe, nesou 1–4 centrální, 5–7(–12) cm dlouhé trny, a 8–12 trnů radiálních, 1–4 cm dlouhých. Květy jsou 10–14 cm dlouhé a až 10 cm v průměru, okvětních lístků je 7–14, jsou na vrcholu zašpičatělé, vnější bývají na vnější straně hnědavé nebo načervenalé, vnitřní jsou oboustranně bílé; tyčinek je mnoho; blizen je 12–23. Plodem je kulovitá, zelená až zelenohnědá bobule o průměru 3–4 cm.
Ohrožení a ochrana: I na tento druh kaktusu se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Ve svém areálu patří k celkem hojným druhům. Je dosti proměnlivý, rozlišují se celkem tři poddruhy.

Trichocereus chiloensisTrichocereus chiloensis
Trichocereus chiloensis
Trichocereus chiloensis
Trichocereus chiloensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).